Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Zde řešíme všeobecnou problematiku všech programů iGO - tedy to, co je společné pro iGO8/AMIGO/PRIMO
Pravidla fóra
1. Nikdy nepoužívejte citaci pro předchozí příspěvek.
2. Než položíte otázku, tak se podívejte zda již nebyla v minulosti zodpovězena (používejte funkci HLEDAT).
3. Odkazy směřující mimo toto fórum, vkládejte do "CODE"
4. Nezveřejňujte zde odkazy na nelegální software a mapy.

Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod Rumy v 10 říj 2011 06:49

Mám IGO 8, ver 8.3.4.142975. Oproti mé předchozí navigaci i skutečnosti hodně nadsazuje dobu jízdy (někdy skoro o 100%) - dá se to nějak ovlivnit?
Rumy
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 říj 2011 12:41

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod vovi v 10 říj 2011 07:22

1) Vychází to z mapových podkladů - u každého úseku silnice je v ní údaj o průměrné cestovní rychlosti. Zkus i mapy od jiného dodavatele.

2) Vliv má i volba typu vozidla (tím nemyslím obrázku, ale výběr Auto - Taxi - Sanitka -...)

3) Ty odhadované průměrné rychlosti jsou myšleny pro normálně průjezdnou trasu. Pokud jezdíš ve špičkách, pak obvykle jedeš mnohem pomaleji (pokud tedy tím "nadsazením" myslíš, že to odhaduje rychlejší průjezd než je pak ve skutečnosti). A s tím se neudělá nic, dokud i pro ČR nebudou k dispozici soubory pro "chytrou trasu" .HSP
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7452
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod Rumy v 10 říj 2011 08:29

Díky, myslel jsem to obráceně - vypočítaná doba jízdy je mnohem delší, než ve skutečnosti. Jakžtakž to odpovídá na dálnici ale na ostatních silnicích to je hodně zkreslené. Myslel jsem jestli se třeba někde nedá nastavit nějakej násobící koeficient. Jinak taxi i sanitku jsem taky zkoušel a rozdíly jsou tam minimální...
Naposledy upravil Rumy dne 10 říj 2011 09:25, celkově upraveno 1
Rumy
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 říj 2011 12:41

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod amatér v 10 říj 2011 08:33

Jednoduchá rada. Naplánuj trasu a jeď. Po dojezdu do cíle zjistíš, že doba příjezdu opravdu odpovídá stavu, který vypočetla navigace.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod Rumy v 10 říj 2011 08:51

To je opravdu rada nad zlato. Za prvý jsem si zkoušel nastavit v navi trasy který znám a jezdim a za druhý jsem jí vyzkoušel i při jízdě... Nejde o minuty, ale o to že třeba trasa 130km, která vede z 1/3 po dálnici a zbytek po silnici 1.tř mi dle navigace vychází 2,5hod (reálně tak 1,5 max 2).
Nebo si nastavim, aby se mi zobrazoval při jízdě čas dojezdu, a po 2 minutách jízdy se doba dojezdu zkrátí o 10minut (a to jedu dle navigace, žádná zkratka)...
Nevim, žít se s tim dá, podstatné jsou kilometry, ale trochu mě to štve, přece jen aspoň orientační čas jízdy se někdy hodí.
Rumy
 
Příspěvky: 5
Registrován: 05 říj 2011 12:41

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod vovi v 10 říj 2011 08:55

No tak to jezdíš rychleji, než průměrný řidič (já jsem na tom stejně ;) ). Je to tím, že na dálnici mají tu odhadnutou rychlost někde kolem 110 km/h, což je celkem reálné, zatímco na běžných silnicích mimo obec někde mezi padesátkou a šedesátkou (což je pro mě pomalu) a v obcích obvykle pod čtyřicet (to je taky pomalu). S tím ale nic nenaděláš, je třeba s tím počítat předem. Ber to tak, že když vyjedeš podle navigace, tak máš rezervu, kdyby se něco po cestě podělalo...
Stoprocentně mi ten odhad doby příjezdu vychází na trase na dovolenou (cca 1300 km do Chorvatska), kde to napočítá dobu jízdy přes 15 hodin. Reálná doba je přitom asi 12-13 hodin, ale zastávky na čurání (dvě ženský v autě) a jídlo to nakonec na těch 15 hodin dotáhnou a na místo přijíždíme v předem nahlášeném čase ;)
A jinak amatér má pravdu - jakmile vyjedeš, začne navigace okamžitě používat dosavadní průměrnou rychlost pro korekci odhadované doby příjezdu a pokud pojedeš konstantním stylem (a po silnicích podobného typu), tak poměrně brzo dospěje k reálnějšímu odhadu doby jízdy.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7452
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod Ivo K v 10 říj 2011 09:15

Přehled o tom, jaká je v mapách nastavená rychlost na dálnicích, silnicích či obcích je vidět při simulaci trasy(samozřejmě při nastavené rychlosti v simulaci na 1x).
Já jezdím asi jako průměrný řidič, nikam moc nespěchám a časy dojezdu do cíle mi vychází jen o malinko lepší než mi navigace vypočetla(cca o -5%).
Uživatelský avatar Člen Klubu přátel iGO
Ivo K
Člen Klubu přátel iGO
 
Příspěvky: 5667
Registrován: 26 čer 2008 12:01
Bydliště: Brno u Olomóce - Městská část: Spojené státy Maloměřické(Majlont)

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod vovi v 10 říj 2011 09:40

Pokud je to iGO8, pak by se možná dalo něčeho dosáhnout úpravou SYS.TXT; konkrétně jde o sekci
Kód: Vybrat vše
[route] ; nastavení pro plánování trasy
vehicle_type="..."          ; typ vozidla
; ### nastavení pro pomalá/rychlá vozidla a motocykly - dosud nevyzkoušeno ###
slow_car_speed              ; pomalé auto - rychlost
slow_car_multiplactor     ; - koeficient (násobek odhadované rychlosti normálního auta)
fast_car_speed               ; rychlé auto
fast_car_multiplactor
motorcycle_speed           ; motorka
motorcycle_multiplactor

Podotýkám, že jsem to nezkoušel; ani nevím, co by mělo být u jednotlivých položek jako hodnota a jestli je pak možno volit i další typy vozidel. Bude asi nutno zaexperimentovat: zkusil bych do těch uvozovek u vehicle dát type třeba "fast_car" a do příslušných kolonek vyplnil nějakou max. rychlost a koef. větší než jedna (případně 150 ... jako procenta).
Zkus třeba:
fast_car_speed=150
fast_car_multiplactor=1,5
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7452
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod amatér v 10 říj 2011 09:58

Rumy píše:To je opravdu rada nad zlato. ... Nejde o minuty, ale o to že třeba trasa 130km, která vede z 1/3 po dálnici a zbytek po silnici 1.tř mi dle navigace vychází 2,5hod (reálně tak 1,5 max 2).

Škoda, že mi nevěříš. Znám lidi, kteří mi tvrdí, že trasu Litoměřice - Liberec cca(100 km) zvládnou za hodinu. Já ji jezdím hodinu a třičtvrtě.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Nadsazená doba jízdy - dá se ovlivnit ?

Příspěvekod SvoDa v 10 říj 2011 11:23

Ještě připomínám, že na dobu (čas) dojezdu má vliv i události TMC na trase. Ta totiž počítá s "nahlášeným" zdržením, pokud to odmítáš objet a tento čas pak k tomu připočítá.
Mnoho událostí dobu dojezdu "oddaluje" (počítá se zdržením), ikdyž událost na trase pominula a jedeš bez zdržení. Po "projetí" touto událostí se pochopitelně doba dojezdu okamžitě přepočítá (poupraví blíže ke skutečnosti).
Rumy píše:... po 2 minutách jízdy se doba dojezdu zkrátí o 10minut...
Proto se ti může zdát, že se ti čas dojezdu mění skokově a nikoliv plynule (projel jsi událost TMC, která tě nezdržela, přestože tě zdržet "měla")

Perlička :
Např. mezi Olšany u Prostějova a cca Vyškovem je nyní na rychlostní komunikaci omezena rychlost ze 130 na 100 (místo toho, aby to ŘSD opravilo, snížilo tam rychlost, aby nebylo odpovědno za případné nehody).
Tato změna se pochopitelně ještě neprojevila v mapách, a předpokládám, že nikdy ani neprojeví, jelikož to jako tankodrom doufám nebude na věky, ale tento úsek se dlouhodobě ukazuje v TMC jako omezení.
TMC událost je na tomto cca 40 km úseku kalkulována jako cca půlhodinové zpoždění a tudíž s větším zpožděním, než ve skutečnosti budeš mít, jelikož se té povolené stovce ze 130 ještě "ubírá" dle toho průměru, jak psal vovi, např. na 80 km/h. Proto, pakliže pojedeš na tomto úseku cca 100 km/h, neztratíš předpokládaných 30 minut, ale třeba jen 5 minut, jelikož 130 km/h stejně počítá s prům. rychlostí 110 km/h. Rozdíl oproti původnímu výpočtu bude tudíž dojezd cca stejný jako bez této události.
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Další

Zpět na Navigační software iGO - všeobecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron