Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Primo Rastrove mapy Google

Zde řešíme problematiku pouze programu iGO PRIMO - skiny, konfigurační soubory, schemata...
Pravidla fóra
1. Nikdy nepoužívejte citaci pro předchozí příspěvek.
2. Než položíte otázku, tak se podívejte zda již nebyla v minulosti zodpovězena (používejte funkci HLEDAT).
3. Odkazy směřující mimo toto fórum, vkládejte do "CODE"
4. Nezveřejňujte zde odkazy na nelegální software a mapy.

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod Lakva v 28 črc 2011 08:59

Tak mi to šlape na první spuštění na Primu 9.2.1.178658.

Akorát když to vidím v reálu, jsem z toho trochu rozpačitej... Kvalita těch map je docela hezká na to, aby se člověk podíval kde jsou stromy, kde domy a kde něco jiného, ale pokud bych měl podle toho hledat třeba kde budu parkovat - a to je IMHO hlavní důvod, proč vlastně rastrové mapy používat - tak jsem v koncích. Jestli je někde dost široká ulice, případně jestli tam auta stojí nebo ne, to z tohohle rozlišení moc nepoznám. Je už dost náročné poznat třeba panelák od řady domků v těsné blízkosti.
Nastavení raster_quality se mi zdá bez efektu.

Mirku, je v tom nástroji od PSB možnost nastavit si jemnější rozlišení, byť samozřejmě za cenu vetší datové náročnosti?
Každopádně ale moc díky Tobě i PSB!!! :-)
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod TerrySK v 28 črc 2011 09:41

su len dve možnosti nastavenia kvality ako som pisal na začiatku

viewtopic.php?f=74&t=2169#p72947

taktiež som bol sklamany s kvalitou snimkov, podklady niesu až tak podrobne, predsa je to len sat. snimok

PS: pracuje sa teraz na projekte navigovanie v sat. mapach a v junctoview pohľade, ale mam problem to rozchodiť na dvojjadre, takže staršie navi :( :(
Naposledy upravil TerrySK dne 28 črc 2011 09:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
TerrySK
 
Příspěvky: 167
Registrován: 24 kvě 2010 19:39
Bydliště: Hamburg - Trenčin

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod vovi v 28 črc 2011 09:46

Bohužel, tohle nejspíš PSB ovlivnit nemůže. Vstupem jsou dlaždice rastrových map z internetových zdrojů s velmi slušným rozlišením (z16 ... zkus se třeba podívat do Google Maps a nastavit si v zoomu tu šestnáctku); dokonce u Gůglů tímhle rozlišením není pokryté ani celé okolí Prahy, v Brně takové rastry Gůgl nemá vůbec (proto jsem tam na hraní a na ukázku pro brňáky dělal tu "cyklomapu").
Maďarští soudruzi ale pak z těhhle docela kvalitních rastrů složí čtvercové bloky s hranou 1/8 úhlového stupně a do výsledného rastru pak vstupují ještě dva parametry, vypočtené z rozměrů bloku - z výšky se natvrdo udělá 128 a šířka se přepočte v příslušném poměru. Podle mého se právě v tomto kroku ztrácí velká část přítomné obrazové informace. Holt tady platíme daň za to, že nám to běhá na procesorech taktovaných na 400 MHz se 128 (či 64) MB RAM, nemluvě o tom, že se v reálném čase zobrazuje mapa, 3D terén a baráčky, do toho mluví TTS hlas... .
Ale když se na to podívám z téhle strany, tak to je skoro zázrak ;)

Já jsem od začátku byl k tomu rastru dost skeptický a musím říct, že jsem to čekal ještě o dost horší. Co se taky dá čekat od 20 MB rastru (byť jpegem zkomprimovaného cca na třetinový objem z původní dejme tomu 60MB bitmapy), který pokrývá území 30 × 20 km? Jednoduchý výpočet ukáže, že rozlišení nemůže být lepší, než 1 pixel na metr čtvereční.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod Danny_S v 28 črc 2011 09:51

SvoDa>
Tak jsem v sys.txt zakázal v sekci DEBUG zakázal obě položky a stejně Primo mi mapu Prahy vidí, ale už ji nenačte a i přesto, že vše mám zapnuté a nastavené. :-( ... Krom nastavení Zobrazení satelitních map v Nastavení mapy. To je pořád zašedlé a disabled. :-(
To by mě vážně zajímalo, odkud vovi a amatér mají tu licenci a jestli je shodná s tou mou, nebot vážně už nevím, kde je u mě problém a proč jim to chodí a mně ne. :-(
No, pokud někdo mi tu licenci nepošle přes SZ - link na ni -, tak se asi budu muset smířit s tím, že rastrové mapy budou u mě jedna velá neznámá a jen jim to tiše závidět.
Danny_S
 
Příspěvky: 393
Registrován: 05 kvě 2009 08:26

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod amatér v 28 črc 2011 10:00

@Lakva
Máš stejný problém jako Danny_s? Tedy abych to upřesnil s rastry?
Vím, že jinak by ti navigace nešla vůbec
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod Danny_S v 28 črc 2011 10:15

amatér>
Já použil tu licenci z balíku rastrových map Izraele z M-T.I od Tatky.
S tou mi ale nechodí ani ten Izrael, takže nevím, v čem je zakopaný rastr.
Pokud ty máš ale jinou licenci a tu si sehnal jinde, tak to pak už je jiná.
Já mám nějakou divokou a nefunkční - víceméně - a ty už tu správnou.
Danny_S
 
Příspěvky: 393
Registrován: 05 kvě 2009 08:26

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod Lakva v 28 črc 2011 10:16

2 vovi: A dá se udělat menší oblast? Mě to právě taky přišlo hodně velký, zvlášť ten sever je hodně protaženej. Ale pokud by se udělala oblast třeba jen 10x10 km, tak by to mohlo být trochu lepší,ne?
Jinak 1 px/metr mi přijde ještě celkem slušný rozlišení, ale to co vidím v Praze se mi zdá tak pixel na 2 metry, možná víc...
A nebo už jsem zhejčkanej rozlišením cca 5-8 px/m, co má google třeba v Praze - vždyť třeba na Vyšehradě jsou poznat jednotlivý kočičí hlavy a pomalu i prkna na lavičkách!

2 Amatér: jak píšu - to co jsem včera stáhnul jsem dneska nahrál do navi - LYCenci a RASTER (samozřejmě jsem si musel vytvořit ten adresář). Ověřil jsem si, že v S.T nemám nějaké zápisy ohledne rastrů ani v debugu ani v jiné sekci, spustil jsem Primo, zkontroloval v "O programu", že ten rastr vidí, nastavil v "laboratoři" použití, nastavil v nastevní mapy, že se mají vykreslovat 2D i 3D, nechal jsem si na mapě vyhledat oblíbený bod "SEGRA-DOMA", což je kousek od Florence - a po chvilce se načetly okolní uličky, radary, POI a nakonec i rastr. Opatrný postup krok za krokem s přemýšlením, jestli mnám opravdu všechno a na první pokus to šlape!
Zmíněná verze Prima, D.Z smíchanej s gurjonovým skinem (nějaké postarší verze) a s úpravami v samostatné složce UI_IGO9, HTC Touch HD (blackstone), WM 6.1, poslední mapy TA... nevím co ještě dodat...
Dobrá poznámka
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod vovi v 28 črc 2011 11:27

Minimální oblast, která se dá udělat, má rozměr 0,125° × 0,125° (jednotkou ° jsou myšleny stupně zem. šířky a délky). Pro představu - ta Praha od kamarádů z Ruska je ze šesti takových bloků - 3 vodorovně, dva svisle. Jeden délkový stupeň odpovídá kolem 50. rovnoběžky zhruba 70 km, šířkový je po celé Zemi stejný a odpovídá zhruba 110 km. Nejmenší možný rastr tedy pokrývá plochu cca 10×15 km. "Ruská" Praha tedy je zhruba čtverec 30×30 km.
Přesná čísla si z hlavy nepamatuju, ale rozměr rastru načítaného z Google snímků byl pro tu oblast 30×30 km řádově 10 000 × 15 000, což by zhruba odpovídalo čtyřem pixelům na metr - a to asi bude dobře, protože typické rozlišení lepších snímků, které u nás pořizuje GEODIS (a od nich je má Google), je 28 cm/pixel. Čtvereční metr tedy pokryje 16 pixelů; pouhou transformací na 1 pixel/m2 a následnou kompilací tedy ztrácíme minimálně 15/16 obrazové informace; k tomu si ještě přidej ztráty, které vyplývají z nutného opakovaného kódování a dekódování JPEGů (z pixelů ve čtverci určené velikosti se vyrobí jeden se zprůměrovanými hodnotami barev a jasu), a dále ztráty plynoucí ze zobrazování v šochtli samotné (nutný přepočet velikosti v závislosti na měřítku zobrazení, případně perspektivní zkreslení ve 3D). Můj hrubý odhad je, že na displeji šochtle vidíme asi 30 - 50× horší rastr, než jsme měli na vstupu - a to nejen v podrobnosti rozlišení, ale i v podání barev a jasů.
Dokud nebudou mít všechny šochtle nabouchané dvoujádrové procesory a nějaké to GB RAM, nebo aspoň speciální grafické čipy, není podle mého názoru naděje na nějaké zásadní vylepšení této technologie (i když - rád se nechám překvapit - koho by třeba před čtyřmi roky napadlo, že moje MIO C720 bude umět za půl roku vykreslovat v reálném čase 3D terén, že?). Úzkým hrdlem tady pořád bude nejslabší stroj (tedy deklarované minimální požadavky na HW), kterému se musí tvůrci programů přizpůsobovat a algoritmy i data tvořit a ladit s ohledem na fungování na "obyčejných" šochtlích.

EDIT (speciálně pro Lukáše): ta Praha je protažená na sever proto, že jižní část okolí Prahy nemá Google pokrytou tímhle vysokým rozlišením. Obdélníkový blok jižně od tohoto rastru už z Google leteckých map vyrobit nelze. Speciálním omezením pro Primo rastry je pak to, že rohové body bloků musí mít souřadnice, které jsou násobkem osmin stupně (není tedy možné, abych si polohu toho bloku vybral libovolně - musím s jeho rohy "skákat" jen po předem daných bodech).
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod Lakva v 28 črc 2011 12:07

Moc díky za objasnění... i když nemůžu tvrdit, že jsem pobral úplně všechno ;-)
Ale stačí mi, že to má spoustu nepříjemných omezení.

Jedno mi z toho ale vychází celkem jasně: Nelze udělat tuto mapu pro libovolnou část zemského povrchu, jen tam, kde google má pokrytí v zoomu 16, chápu to správně?
Jenže zoomovat lze do této úrovně kdekoliv, jediný rozdíl je, že google pak zobrazí snímky interpolované a ne "čisté". Jenže při přípravě na RASTER se rozlišení stejně ztrácí velmi razantně, tak proč musí být výchozí úroveň 16? Proč nestačí menší?
Je mi ovšem jasné, že odpověď na tuto otázku zřejmě nebude znát ani PSB... :-(
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: Primo Rastrove mapy Google

Příspěvekod amatér v 28 črc 2011 12:27

Jen jeden příklad, satelitní snímky nejsou pro celý svět ve stejném rozlišení. Záleží na tom, kde mají imperialističtí soudruzi oblast zájmu. V mém okolí je největší muniční sklad v ČR, a podívejte se jak si s tím satelit umí poradit. Podotýkám, že jsem jen zoomoval, nic jsem neupravoval. :)
Ve které části lesa je muniční sklad?
ukázka.rar
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

PředchozíDalší

Zpět na iGO PRIMO pro Windows Mobile a CE

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron