od vovi v 28 črc 2011 11:27
Minimální oblast, která se dá udělat, má rozměr 0,125° × 0,125° (jednotkou ° jsou myšleny stupně zem. šířky a délky). Pro představu - ta Praha od kamarádů z Ruska je ze šesti takových bloků - 3 vodorovně, dva svisle. Jeden délkový stupeň odpovídá kolem 50. rovnoběžky zhruba 70 km, šířkový je po celé Zemi stejný a odpovídá zhruba 110 km. Nejmenší možný rastr tedy pokrývá plochu cca 10×15 km. "Ruská" Praha tedy je zhruba čtverec 30×30 km.
Přesná čísla si z hlavy nepamatuju, ale rozměr rastru načítaného z Google snímků byl pro tu oblast 30×30 km řádově 10 000 × 15 000, což by zhruba odpovídalo čtyřem pixelům na metr - a to asi bude dobře, protože typické rozlišení lepších snímků, které u nás pořizuje GEODIS (a od nich je má Google), je 28 cm/pixel. Čtvereční metr tedy pokryje 16 pixelů; pouhou transformací na 1 pixel/m2 a následnou kompilací tedy ztrácíme minimálně 15/16 obrazové informace; k tomu si ještě přidej ztráty, které vyplývají z nutného opakovaného kódování a dekódování JPEGů (z pixelů ve čtverci určené velikosti se vyrobí jeden se zprůměrovanými hodnotami barev a jasu), a dále ztráty plynoucí ze zobrazování v šochtli samotné (nutný přepočet velikosti v závislosti na měřítku zobrazení, případně perspektivní zkreslení ve 3D). Můj hrubý odhad je, že na displeji šochtle vidíme asi 30 - 50× horší rastr, než jsme měli na vstupu - a to nejen v podrobnosti rozlišení, ale i v podání barev a jasů.
Dokud nebudou mít všechny šochtle nabouchané dvoujádrové procesory a nějaké to GB RAM, nebo aspoň speciální grafické čipy, není podle mého názoru naděje na nějaké zásadní vylepšení této technologie (i když - rád se nechám překvapit - koho by třeba před čtyřmi roky napadlo, že moje MIO C720 bude umět za půl roku vykreslovat v reálném čase 3D terén, že?). Úzkým hrdlem tady pořád bude nejslabší stroj (tedy deklarované minimální požadavky na HW), kterému se musí tvůrci programů přizpůsobovat a algoritmy i data tvořit a ladit s ohledem na fungování na "obyčejných" šochtlích.
EDIT (speciálně pro Lukáše): ta Praha je protažená na sever proto, že jižní část okolí Prahy nemá Google pokrytou tímhle vysokým rozlišením. Obdélníkový blok jižně od tohoto rastru už z Google leteckých map vyrobit nelze. Speciálním omezením pro Primo rastry je pak to, že rohové body bloků musí mít souřadnice, které jsou násobkem osmin stupně (není tedy možné, abych si polohu toho bloku vybral libovolně - musím s jeho rohy "skákat" jen po předem daných bodech).
vovi
Honor 50 (Android 13)