Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

editace a tvorba hlasu

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod Mike_wdf v 17 zář 2009 12:19

vovi píše:Já se právě snažím dát dohromady co nejstručnější pokyny. Kdybyste někdo měl nápad, co a jak říkat stručněji, tak pište!


Tak to je vec na 10 minut. Muzu ti udelat treba Adama Oholeneho.
Bude napr. rikat jen:

"500, vlevo"
"100, vlevo"
"3. vyjezd"
"www.mojenavigace.cz" :mrgreen:

Jina vec je, k cemu to.
Paranoici, kteri si nechavaji hlasit zeleznicni prejezdy a podobne nesmysly, nejakou strucnost zjevne nepotrebuji.
Pro ostatni je podle me soucasna verze snesitelna. Aspon si uz dlouho nikdo nestezoval.

Strucnost jde na ukor srozumitelnosti.
"Pet set metru Vlevo" jeste ujde, "P V" uz vyzaduje predem vedet, co to znamena.

Michale nedá se nic dělat,musím vynadat i tobě.Citace předchozích příspěvku jest zakázaná.Doufám,že to bylo naposled.Jarouš
Mike, The Lord of the Voices
Mio C710
Uživatelský avatar
Mike_wdf
 
Příspěvky: 72
Registrován: 22 zář 2008 15:18
Bydliště: Heidelberg

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod amatér v 17 zář 2009 12:51

Při této příležitosti mě napadá, nešlo by udělat nějaký hybrid TTS hlasů.
Jde mi v podstatě o to, TTS hlasy jsou kombinace klasických hlasů a čteného textu. Jako přídavek je tam zakomponováno např. č. silnice, název ulice atd. Všechny tyto příkazy musí být obsaženy i v mapě jinak by nebylo možné aby to fungovalo.
Příklad:
1) klasický hlas - příkaz <po XX m, odbočte vlevo>
2) TTS hlas - příkaz <po XX m, odbočte vlevo do ulice XY
(červeně označení je již TTS)
Problém je v tom, že pro češtinu neexistují soubory TTSloq
Kód: Vybrat vše
http://www.loquendo.com/en/

Proto mě napadlo, zda by nešlo to nějak předělat do češtiny. Všechny mé pokusy s počeštěním TTS vždy skončily na nemožnosti editace souborů TTSloq.
Naposledy upravil amatér dne 17 zář 2009 12:56, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod vovi v 17 zář 2009 12:54

@mike: Já nemyslím za každou cenu drasticky zkrátit všechno. To už bych rovnou mohl nasadit Pipku. Ale třeba "kruháč" místo "kruhový objezd" ušetří tři slabiky a význam je stejný (navíc můj oblíbený Adam stejně to "kru" spolknul a spíš zachrčel :lol: :lol: ). Nebo by místo "šedesát kilometrů za hodinu" mohla stačit "šedesátka", případně "šedesát".
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod vovi v 17 zář 2009 12:59

@amatér: obávám se, že to nepůjde. Ten TTS soft, co mám já (nebo ten "webový"), nedonutíme k práci přímo v šochtli; a to Loquendo TTS, co iGo používá, zase nepodporuje češtinu a nemá ji ani ve střednědobém výhledu :(
A kdybys chtěl třeba hlásit čísla silnic, tak by se musely dopředu namluvit a neumím si ani představit, jak by pak musel vypadat ten "řídící" soubor, podle kterého se příslušné hlášky v té které situaci říkají - a netuším, jestli vůbec mohou obsahovat odvolávku na nějakou proměnnou typu číslo/jméno silnice.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod Mike_wdf v 17 zář 2009 13:13

No vy ste dva kverulanti. :roll:

"Odbocte do ulice XY" je stejna zbytecnost jako "pozor, 100 metru nalevo od silnice stoji kurnik chraneny UNESCO, neprehlednete!".
Co se tim ziska, nehlede k neskutecne praci, kterou by to znamenalo? Odpovim si sam. Prd. :twisted:

A "kruhac" se hodi k Jurovi nebo Cicovi, ale ne od spisovne mluviciho hlasu.
Co tim vyhrajes, kdyz ty tri slabiky vypustis?
Hlasy s mou konfiguraci to reknou maximalne 2x.
Ve srovnani s neskutecnym kecacim opruzem, ktery by znamenalo hlaseni nazvu ulic...
Mike, The Lord of the Voices
Mio C710
Uživatelský avatar
Mike_wdf
 
Příspěvky: 72
Registrován: 22 zář 2008 15:18
Bydliště: Heidelberg

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod amatér v 17 zář 2009 13:18

Tohle vím, možná jsem se špatně vyjádřil je tam třeba polština a tak jsem myslel pokusit se ji donutit mluvit česky, co se týče .csv souborů počeštění problém není, při použití českých phoneme to správně vysloví z map i název ulice s diakritikou místo Safarikova správně Šafaříkova. Já to tady teď nemám u sebe, tak nevím o jaké soubory přesně jde, ale je tam jeden, který nejde ničím editovat.
Já konkrétně skončil u toho, že jsem dostal hlášku ....odbočte vlevo a po dvuchstoch metroch (nebo jak je to správně polsky) odbočte vlevo do ulice Pražská) Šlo tam opravdu jen o to vyjádření vzdálenosti, jinak to bylo česky.
@ Mike_wdf
ono se tím dá získat, někdo třeba jezdí podle čísla silnice, a když je nepřehledná křižovatka, u které nevíš kde přesně odbočit víš alespoň to číslo silnice.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod a.mroz v 17 zář 2009 14:56

Tak jsem konecne z prace doma a muzu se naplno venovat navigaci :lol: Přecetl jsem si vaše přízpevky a když to shrnu tak tady mame jeden vlastne zasadni problém,... zkusim rozepsat..
Stojíme před rozhodnutím zda jezdit bez radarovích a jiných přidanych hlášeních ale za to s plnohodnotným navigovánim i pro slepé.
Jestli že by se povedlo rozchodit tts, tak že by hlásilo i název ulic což si myslím ze by bylo po Praze a jinde naučné, tak by ale nešlo zkloubit s radarovím hlášením poněvadš aspoň mě se tak děje že pri radarovem hlašení se hlasova navigace přeruší. A je to logicke zatim co navigační hlášení se odvíji od nastaveni v souborech commands.csv a distances.csv kde jso zapsány metry před situaci kdy se má ozvat hlášení tak radarové hlášení se může ozvat kdykoliv poněvadš to jsou hlasem provázené poi body na mapě,. Napadá mě že jediné spojení těchto dvou hlášení by bylo možné jen odlišením a to že by hlasové navádění zustalo takové jaké je a radary by musely být hlášeny krátkým oznamovacím tónem a to nevím jestli i ten ton by nepřerušil hlasové navádění pač netuším jestli dokáže přehrávat navigace dva různé soubory najednou tak aby se spojili v jeden zvukovej tok?.

Jinak k té stručnosti jak psal Vovi pochopil jsem co tím myslel ale opet to je jen dělání prostoru pro další hlášení které se stejnak vyruší jakmile se přihlásí o slovo hlášení o radarech pač ty si nevibíraj dobu kdy se mají spustit. Tak a teď do mě,.. 8-)
--=MIO C520=-- My Flash Disk iGO8 8.3.2.64873, Na SDHC 8GB
iGO8 8.3.4.102680, GJ_6..a vejs, mapy TA a Navteq.
HTC Desire S android 2.35 iGO NavGear 9.6.7.235654
Uživatelský avatar
a.mroz
 
Příspěvky: 440
Registrován: 31 pro 2008 16:57

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod Lakva v 17 zář 2009 15:18

No, podle mých zkušeností se přehrává vždycky jen jeden soubor. Pokud se začne přehrávat další, tak se ten původní ukončí.
Většinou je manévrové hlášení přerušeno varováním před radarem, ale už jsem to párkrát slyšel i obráceně.
A taky jsem si všiml, že pokud se začne hlásit nějaký dlouhý manévr, tak v okamžiku, kdy se ten manévr provede, tak se přeruší... Kus od baráku mám dvě křižovatky těsně po sobě, ale iGo je ještě bere jako 2. Většinou je to tam tak, že se asi 150 metrů předem začne hlásit první. Ta je ale přerušena hlášením cca 70 metrů předem (možná je to kvůli tomu že brzdím a jedu už pomalejc, možná kvůli vytížení procesoru, to nevím...) toho druhého manévru. Jenže ten se obvykle taky nedořekne, protože jakmile k té 2. křižovatce dojedu, tak to iGo chápe že jsem jí už projel (nevím proč, možná nepřesná kalibrace, možná kvůli tvaru křižovatky... ale prostě to tak bere) a hlášení utne.

Takže se obávám, že TTS asi opravdu spolehlivě pojede jen hlasem, který má jinak velmi stručné pokyny, a nebo pokud se bude hlásit dál dopředu - třeba 150 metrů místo 100.
No a nebo ten hlas nastavit tak, aby při předběžném hlášení (třeba 300-800 metrů předem) oznámil i jméno ulice, ale těsně před manévrem aby už TTS vynechal.
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod a.mroz v 17 zář 2009 16:26

Přikládám sem upravenou slusnou verzi pod 18let ;) spravna_holka2
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
--=MIO C520=-- My Flash Disk iGO8 8.3.2.64873, Na SDHC 8GB
iGO8 8.3.4.102680, GJ_6..a vejs, mapy TA a Navteq.
HTC Desire S android 2.35 iGO NavGear 9.6.7.235654
Uživatelský avatar
a.mroz
 
Příspěvky: 440
Registrován: 31 pro 2008 16:57

Re: editace a tvorba hlasu

Příspěvekod vovi v 17 zář 2009 17:11

@Lakva: znám i zařízení, které evidentně zvládá vícekanálový zvuk a klidně pustí navigační i radarovou hlášku přes sebe tak, že jsou slyšet obě - moje MIO C720 :D A když naviguje chlap a radaruje baba, tak je krásně rozumět oběma.
Ale rozhodně to není obvyklé - při testování ADAMa (GoClever 5010) jsem právě byl nemile zaskočen jednokanálovým zvukem a tím, že pozdější hláška utnula tu předchozí. A zřejmě se takhle chová většina šochtlí (Cx20 byla vůbec povedená řada - a zatím furt je!).
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

PředchozíDalší

Zpět na Navigační hlasy pro iGO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků