Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Několik dotazů k N480

Zde řešíme všechny modely navigací NAVON - např. N250/N350/N450/N460/N470/N560/N650

Několik dotazů k N480

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 16:35

Zdravím vás a mám několik dotazů k navigaci a mapám:

1. Někde v debatách jsem četl doporučení, že si mám při cestě do zahraničí (u mě konkrétně do Chorvatska) pořídit mapu od lokálního výrobce, která je podrobnější než ta vestavěná mapa celé Evropy. Na naviextras.com (v sekci Navon) jsem však našel jen jednu mapu Chorvatska, která mi připadá, že bude stejná, jako je ta v N480. Existuje něco jako mapa lokálního výrobce, která je vhodným rozšířením N480, nebo je to blud?

2. V paměti navigace je nainstalovaná mapa východní Evropy (zbytek Evropy – nebo celá – je na SD kartě). Dá se a má se obsah paměti také zálohovat, nebo její porušení nehrozí (při instalaci nových map apod.)?

3. K čemu je na navigaci určena ta malá zdířka vedle výstupu na sluchátka? Pro anténu? V návodu to není popsané.

Díky, Martin.
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod addam v 01 zář 2010 17:11

1) Navigační programy iGO (iGO8/AMIGO/PRIMO) jsou jedny z mála navigačních programů, ve kterých je možno používat mapy od všech třech výrobců mapových podkladů - tzn. od TeleAtlasu, NAVTEQu i od lokálních dodavatelů (TOPMAP). Všeobecně odjakživa u všech navigací platí to, že západní Evropa je zpracována výborně, ČR+PL+SK+HU jsou poslední státy které jsou zpracovány velmi dobře a všechno co je dál na východ, nebo jiho-východ, je zpracováno podstatně hůře.
Takže pokud je pro Tebe důležité ježdění po těchto východních státech, tak je vhodné si koupit (nebo pronajmout) mapy od lokálních výrobců (TOPMAP), protože u nich bývá mapové zpracování těchto států lepší, než u TeleAtlasu, nebo NAVTEQu.

Ty uvádíš konkrétně mapu Chorvatska, takže když se podíváš na naviextras.com, tak u mapy Chorvatska ve nápis TOPMAP - to znamená, že tato mapa je od lokálního výrobce (viz. obrázek).
croatia.jpg


2) Ano - je velmi důležité udělat si kompletní zálohu - tzn. jak zálohu vnitřní paměti přístroje, tak i zálohu paměťové karty (pokud byla součástí dodávky).

3) Zdířka o které se zmiňuješ, je tam podle mého názoru pouze proto, že šasi (krabička) jednotlivých navigací je unifikovaná. Tak tomu je i v případě mnoha jiných značek a modelů navigací - osobně si myslím, že je to tak proto, že pro výrobce elektroniky je levnější navrhnout a lisovat jeden typ krabičky, do kterého se pouze následně vkládají různé komponenty (v tomto případě jiná základní deska). A nebo je tam ta zdířka z nějakého praktického důvodu - třeba je to příprava na nějaké doplňkové příslušenství - napadá mne třeba couvací kamera, nebo vstup pro mikrofon, nebo vstup pro dálkové ovládání, nebo něco jiného ... a nebo je ta dírka prostě slepá ;-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 17:26

K těm mapám jsem ale rovněž četl, že NavTeq a TeleAtlas si mapy kupují od lokálních výrobců. Nebo jsou to až výrobci navigací? No prostě, mám tedy počítat s tím, že mapa Chorvatska, která je součástí mapy Evropy, je jiná (a horší) než mapa Chorvatska od TopMap? Díky.
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod hladik2 v 01 zář 2010 17:29

Chorvatsko má nejlepší mapu od výrobce Navigo
REALME GT2 Neo
Uživatelský avatar Člen Klubu přátel iGO
hladik2
Člen Klubu přátel iGO
 
Příspěvky: 1856
Registrován: 05 zář 2008 21:04
Bydliště: Stará Boleslav

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod addam v 01 zář 2010 17:39

Problematika mapových podkladů různých verzí a od různých mapových výrobců, se řeší zde: viewforum.php?f=9. Je to čtení na několik hodin :D
Principiálně je pravda, že někteří lokální výrobci mapových podkladů mohou být současně sub-dodavateli mapových podkladů TeleAtlasu a NAVTEQu. To je třeba příklad českého lokálního výrobce CEDA, který je současně sub-dodavatelem podkladů pro TeleAtlas, ale i přesto se mapa ČR od CEDA a mapa ČR od TeleAtlasu v mnohém liší.

A nic to nemění na tom, že ve východních a jiho-východních státech, která má teleAtlas i NAVTEQ zpracovány hůře, je lepší používat mapy od lokálních mapových výrobců.
Já mám například kompletně proježděny státy jako je Ukrajina, Albánie, Moldávie, Podněsterská Republika, Srbsko, atd. atd. atd. a sám za sebe říkám, že v těchto státech jsem používal výhradně mapy lokálních výrobců, protože zpracování v mapách TeleAtlasu a NAVTEQu bylo pouze základní. Samozřejmě také hodně záleží na tom, po jakých komunikacích se v těchto státech pohybuješ ... pokud budeš jezdit po dálnicích a důležitých komunikacích, tak Ti třeba budou stačit i standardní mapy TA, nebo NQ.
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod vovi v 01 zář 2010 17:53

Když už jsme u toho Chorvatska - v pondělí jsem se odtamtud vrátil. Jezdil jsem výhradně na Navteq a musím potvrdit, že udělal obrovský skok vpřed. Na Navigo sice pořád ještě nemá, ale stav je zhruba na úrovni rok starých map CZ a SK ... téměř dokonale zpracovaná města a hlavní tahy, ale stále ještě se vyskytují oblasti, kde je mapa tvořena jen automaticky vektorizovaným družicovým snímkem s minimálními úpravami - obvykle jsou vyznačeny okresky, ale chybí rychlostní limity a každá vydupaná cestička je vyznačena jako vedlejší silnice (podívejte se třeba na poloostrov Pelješac). Pokud ovšem i tam bude NQ postupovat stejným tempem, jako u nás, pak už si nikdy jinou mapu než od NQ do navigace nedám ;)
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7452
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 21:07

každá vydupaná cestička je vyznačena jako vedlejší silnice

Když jsem se díval na http://www.jonasson.org/maps/, tak TeleAtlas má takovéhle mapy i v Rakousku.
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 21:20

Ještě dotaz k těm TopMaps na naviextra. Předpokládám, že koupit (nebo pronajmout) si je mohu, jen když si navigaci zaregistruji, že bez registrace navigace to nejde. Tím pádem pak nebudu moci odložit ten jeden update map zdarma až na příští rok. Je to tak? Díky.
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Několik dotazů k N480

Příspěvekod addam v 02 zář 2010 08:07

U žádné značky navigací a u žádného navigačního programu, není možno si online koupit nové mapy bez toho, aby sis vytvořil registraci.
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička


Zpět na NAVON - specifické postupy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron