Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Zde řešíme všechny modely navigací NAVON - např. N250/N350/N450/N460/N470/N560/N650

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod koule v 14 črc 2010 16:28

moc diky za vysvetlujici dokument, pak je vse v poradku ;)
koule
 
Příspěvky: 4
Registrován: 17 čer 2010 13:08
Bydliště: Olomouc

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod pernik v 16 srp 2010 14:20

aj ja som kupil navigaciu Navon n480c s IGO8 a mam podobny problem:

Ked zapnem navigaciu, tak ani za hodinu nenajde GPS signal.
iGO na obrazovke "udaje GPS" zobrazi prazdny kruh so satelitmi a v pravom stlpci s urovnami signalov svieti jeden, max dva satelity. Mal som ho polozney na parapete okna a pre porovnanie garmin nuvi 200 a aj stare PDA s externym GPS modulom na rovnakom mieste chyti signal skoro okamzite aj igo v PDA zobrazuje vsetko korektne na stranke s GPS udajmi.
Skusal som to aj na dvore aj na ulici, vyhlad na oblohu bol dost siroky (garmin aj pda sa chytili hned)

Ked pristroj zapnem v aute a dam navigovat do ciela a zacnem sa hybat, tak po par minutach urci polohu a zacne ma aj navigovat, avsak iGo neukazuje vobec nadmorsku vysku a stranka "udaje GPS" je stale prazdna. Ani po dvoch hodinach jazdy po dialnici a v meste sa tato stranka "nevyplnila" a nic neukazala. Polohu na mape mi vsak ukazoval aj ma navigoval.
Ked vsak dam navigator pocas takehoto stavu (spustene igo8) do sleep modu a znovu ho zobudim, tak uz ukazuje po prebudeni vsetko ako ma a aj naviguje ako ma ...

skusal som aj tovarni nastaveni aj reset zozadu a stale sa sprava rovnako.

Este jednu vec som skusil, ked ukoncim IGO, tak priamo v menu navigacie je ikona "GPS info", kde je merac GPS signalov
a ten po par minutach najde tiez len 2-3 satelity (obcas nenajde nic ani po hodine) a neurci polohu ani nadmorsku vysku.
Ked vsak vypinacim tlacitko dam vypnut a po chvili zapnut, tak zacne vsetko fungovat ako ma a nacita aj satelity aj polohu a vysku.
Toto spravanie nezalezi od toho ako dlho som mal navigaciu vypnutu, ked sa vsetko po prebudeni zo spanku nacita
a dam navigaciu vypnut, tak po zapnuti je spravanie rovnake a bez skoku cez sleep mod sa nenacitaju satelity a nezobrazi udaje o polohe.

Je to dovod na reklamaciu?

Mohli by ste prosim vyskusat niekto, kto mate tuto navigaciu, ci sa tak sprava tiez?

Verzia mojej navigacie je NavOn 8.3.2.121342
Sysifo: LH43STV2.20.1.03.25.M000.1.100.000.100426

a este jedna vec ma stve, ze to vypinacie tlacitko reaguje hned, takze ak don nahodou zavadim prstom (co vobec nie je problem),
tak musim dat uspat alebo vypnut, neda sa to zrusit alebo keby tam bolo aspon 2 sekundove oneskorenie
pernik
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2010 08:30

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod addam v 16 srp 2010 19:25

Tento problém bych rozdělil na dvě části:

a) Zobrazení ukazatele stavu komunikace se satelity a nadmořské výšky v programu iGO8 - píšeš, že údaje v přehledu komunikace se Ti začnou zobrazovat až když navigaci uspíš a následně probudíš. Problém jsem si nasimuloval a vypadá to, že je to nějaký bug v tomto buildu programu iGO8. Program sice přijímá GPS data a zobrazí polohu na mapě a mohu se navigovat, ale nezobrazí s jakými družicemi komunikuje a dále nezobrazí nadmořskou výšku. Zjistil jsem že když v nastavení iGO8 odpojím a následně zase připojím GPS modul, tak ukazatelé začnou vybarvovat a nadmořská výška se zobrazí. Z mého hlediska se jedná o kosmetickou chybu software, nicméně řešení jsem našel a otestoval - stačí když do souboru SYS.TXT doplníš natvrdo parametry GPS - tzn. do SYS.TXT si připiš toto:

[gps]
port=7
baud=57600
set_messages=0

Od této chvíle by se komunikace s družicemi a nadmořská výška v iGO8 měly zobrazovat okamžitě po najití signálu (bez nutnosti uspání a probuzení přístroje).

b) Kvalita příjmu signálu - už jsem zde psal, že testovat příjem GPS signálu u okna není zrovna nejlepší metoda. Na kvalitu příjmu signálu má vliv mnoho faktorů - viz. dokument který je ke stažení v tomto vláknu. Samozřejmě nevylučuji že zrovna Tvůj konkrétní kus má nějakou poruchu, nicméně abychom to vyloučili, nebo potvrdili, tak doporučuji jít s navigací ven na volné prostranství a počkat několik minut než zafixuje aktuální pozici. Prvotní vyhledání signálu a fixace polohy (tzv. studený start) může trvat delší dobu. Ale když bude navigace fixovat Tvoji polohu a zároveň budeš svoji polohu měnit (jízda v autě), tak to bude trvat mnohem déle!

Když si v základním menu přístroje (tím nemám na mysli navigační program iGO) klikneš na tlačítko "GPS info" tak se Ti začne zobrazovat stav komunikace navigace s GPS družicemi - postupně se začnou jednotlivé sloupečky vyplňovat, zpočátku budou mít bledě modrou barvu a ve chvíli kdy navigace začne komunikovat na dostatečné úrovni s potřebným množstvím družic a zafixuje polohu, tak sloupečky získají tmavě modrou barvu a napravo od nich se vyplní kolonky se souřadnicemi, apod.
Viz. fotografie dvou navigací vedle sebe - jedna již má zafixováno a druhá na to čeká ;-)
DSC00044.jpg

Tímto způsobem si jednoduše ověříš, jestli Tvoje navigace komunikuje, nebo nekomunikuje s družicemi. Pokud bude výsledek negativní, tak navigaci zkus reklamovat u svého prodejce. Pokud bude výsledek pozitivní, tak spusť navigační program a udělej testovací jízdu.

PS: co se týče citlivosti zapínacího tlačítka, tak to se zde na fóru již řešilo - výrobce byl požádán o úpravu firmware, aby zapínací tlačítko reagovalo na dlouhé stisknutí cca 2 vteřiny.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod pernik v 18 srp 2010 10:37

ďakujem za rýchlu odpoveď

a) nastavenia do sys.txt som dal, súbor obsahoval predtým len dve sekcie:
[device]
type="NAVON_N480"

[interface]
laneinfo_signpost_enabled=1

urobil som zopár testov a a jázd a nepomohlo to,
respektive len dvakrát z asi 15-tich pokusov mi iGO začalo ukazovať nadmorskú výšku a silu signálov automaticky
(bez prepnutia do sleep módu alebo bez odpojenia a pripojenia GPS modulu v nastaveniach IGO)

skúšal som to aj na otvorenom priestranstve, kde bol výhlad široko ďaleko v aute na poli a stál som na mieste
IGO vždy ukazoval len polohu a maximálne jeden alebo dva prúžky ukazujúce silu z dvoch družíc,
ak som ho v tomto stave uspal a zobudil, tak okamžite ukazoval farebné bodky a celý stĺpec ukazovateľov
a aj nadmorskú výšku

b) monitor GPS info
po ďalších testoch na otvorenom priestranstve aj medzi domami sa tento monitor správa korektne,
takže GPS modul bude v poriadku
do niekoľkých minút sa to vždy "zafixovalo" a stĺpce boli tmavomodré a ukazoval súradnice, výšku aj rýchlosť

akurát po zafixovaní (ked mám nastavenú češtinu) sa riadky zalomia a už nevidím hodnoty UTC a TTFF,
lebo to je už dolu schované pod zeleným tlačítkom GPS reset

pri testovaní vyvstali ďalšie otázky:
c) je jedno kedy po zapnutí prístroja spustím program IGO?
ide mi o to, či sa GPS prijímač spustí automaticky po štarte zariadenia a začne sa" fixovat"
alebo sa aktivuje len pri spustení "IGO" alebo aplikácie "GPS Info" a je teda jedno kedy zapnem navigačný software

d) v prípade, že sa jedná o BUG software IGO,mozem legálne nejako urobit upgrade?
cez toolbox mi ponuka po pripojeni pristroja navigation software update, ale nakoniec napisal ze ma 0 Bytov na aktualizaciu
navitool.jpg


e) ak vyjde novší firmware, viem nejako, respektíve môžem si ho sám legálne upgradovať?
f) v prípade, že si budem chcieť aktualizovať mapy, mám možnosť niekde zistiť, dokedy sa môžem zaregistrovať (kedy končí rok na aktualizáciu)?
dúfam, že tým, že som zariadenie len pripojil k naviextras toolboxu, tak sa mi nezacalo rátať 30 dní, žiadne konto som ešte nikde nevytváral

g) jas displeja je dosť slabý a cez deň vonku nie je skoro nič vidieť (na slnku vobec nič)
takyto slaby jas maju aj ine navigacie? alebo len tento model n480?

h) predajca, kde som to kúpil sa mi ozval, že mám priniesť na otestovanie a buď mi navigáciu vymení, alebo vrati peniaze

vopred ďakujem za ochotu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
pernik
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2010 08:30

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod pernik v 18 srp 2010 12:41

tak som na to prišiel (chybička sa vlúdila), vložil som síce set_messages=0 do SYS.TXT
ale nie do zariadenia, ale do adresara, kde mam zalohu na notebooku, uz sa mi statusy aj druzice aj nadmorska vyska ukazuju spravne
:oops:
ale ak si najdete cas, tak odpoved na c az g zatial nepoznam
este raz dakujem
pernik
 
Příspěvky: 4
Registrován: 16 srp 2010 08:30

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod addam v 18 srp 2010 14:20

Do SYS.TXT si ještě doplň řádek "set_messages=0" to znamená že kompletní obsah Tvého souboru SYS.TXT bude vypadat takto:

Kód: Vybrat vše
[device]
type="NAVON_N480"

[gps]
port=7
baud=57600
set_messages=0

[interface]
laneinfo_signpost_enabled=1


Na Tvé další otázku odpovím jen stručně, protože teď zrovna nestíhám:

c) Ano je to jedno - moderní navigace vyhledávají signál ihned po zapnutí, bez ohledu na to, jestli je spuštěný navigační program. Ovšem pozor na jednu věc - když si v menu navigačního programu spustíš interní aplikaci "GPS Info" tak tato interní aplikace si podle mého názoru nejdříve vyresetuje komunikaci se satelity a následně začne satelity opět vyhledávat a domnívám se, že při ukončení této aplikace si opět vyresetuje komunikaci (asi aby se pročisti nějaký buffer). Takže když se napřed podíváš na stav satelitů v aplikaci GPS Info a následně spustíš navigační program, tak vyhledávání a fixace začne od nuly znovu. To co píšu je výsledek mého testování, pokud je to jinak, tak mě někdo klidně (p)opravte ;-)

d) Ano - pokud se jedná chybu v navigačním programu, tak až výrobce navigačního programu (firma NAVnGO) tuto chybu opraví, tak lze předpokládat že aktualizace bude vydána prostřednictvím NaviExtras ToolBoxu.

e) Firmware mnoho výrobců elektroniky nedává k dispozici koncovým uživatelům, protože v některých případech může při neodborné manipulaci dojít k poškození přístroje. Přeflashování firmware většinou provádí servisní středisko dané značky, nebo odborní prodejci.

f) Osobně se domnívám, že tím že jsi navigaci připojil k ToolBoxu, tak jsi zaktivoval 30 denní lhůtu - protože došlo ke komunikaci mezi navigací a servery NaviExtras (a ve složce LICENSE přibyly aktivační soubory). Proto píšu v průvodním dopisu, že celý tento proces doporučuji udělat až po cca 10 - 12 měsících. Ovšem nejpřesněji by Ti na tuto otázku asi odpověděl výrobce programu, kterého můžeš kontaktovat prostřednictvím stránek NaviExtras.com.

g) Toto je velmi subjektivní a těžko se to posuzuje na dálku - nejlépe tedy uděláš když požádáš svého prodejce aby Ti ukázal jinou navigaci N480 a svýma očima si porovnáš jestli obě svítí stejně....
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 16:41

Pochopil jsem správně, že je normální, když člověk vjede do garáží nákupního centra, tak při výjezdu několik minut nemá GPS signál? I u jiných navigací než Navon? A jak to tedy řešíte, abyste věděli, kterým směrem z garáží pokračovat (pokud to tam neznáte)?
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod vovi v 01 zář 2010 16:51

Pokud tam nebudeš stát déle než cca 3 hodiny a budeš vyjíždět stejným výjezdem, nebude to zase taková katastrofa a signál to chytí docela rychle. Obecně platí, že rychlý pohyb navigace ztěžuje zafixování signálu. Takže vyjíždět pomalu a pokud máš opravdu strach ze zabloudění, tak doporučuji po výjezdu na chvíli zastavit - satelity se zafixují mnohem rychleji.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod Xarx v 01 zář 2010 22:01

Ptal jsem se právě proto, že se mi to stalo hned při prvním výjezdu. Jel jsem z domova s mezistanicí v nákupním centru, výjezd byl pár desítek metrů od vjezdu. A výjezd vedl rovnou do frekventované ulice, musel jsem se rozhodnout jestli doleva nebo doprava, ale navigace mi nepomohla - zvolil jsem chybně a chvíli bloudil. Navigace se chytla až za pár minut, když už jsem jí nepotřeboval.

N480 je moje první navigace, nemám srovnání, a tak nevím, co mám od ní čekat. Ale rozhodně jsem čekal víc, a to nejen kvůli tomuto problému s GPS. Pominu-li softwarové chyby, tak mi displej připadá na slunci velmi špatně čitelný (jiní zde na fóru psali, že je velmi dobře čitelný - možná mají pravdu, pokud jej srovnávají s jinými navigacemi, a ne s mým očekáváním ;)); držák s připevněním na palubní desku jsem nakonec vyřešil kutilskou úpravou koupeného držáku, protože příslušenství žádné neexistuje; servis je jediný v republice; a jediný web, kde jsou k této navigaci nějaké relevantní informace, je zdá se tento, na kterém si povídáme.

P.S.: Také při hledání trasy se navigace moc nepředvedla, když mě dvakrát směrovala smyčkou okolo dvou parkovišť, místo aby si těch pár desítek metrů ušetřila a jela rovně. Nebo mě vedla sice asi o kousíček kraší trasou, ale uzoučkou jednosměrkou a obytnou zónou mezi řadami zaparkovaných aut, místo aby mě vedla po hlavní.
Xarx
 
Příspěvky: 38
Registrován: 31 srp 2010 11:07

Re: Navon N480 nerprijemnosti s GPS modulem

Příspěvekod addam v 02 zář 2010 08:05

- co se týče displeje, tak my máme v prodeji od minulého týdne modely NAVON N480 a N660 s matným displejem - tzn. s úpravou pro eliminaci odlesků (a mimochodem také s kompletními čísly popisnými v ČR a SR). Pokud sis koupil verzi s lesklým displejem, tak si pořiď sluneční stínítko (kšilt) viz. tento odkaz: viewtopic.php?f=48&t=1512&start=0

- co se týče "jediného servisního střediska v republice", tak to je naprosto běžné - například TOMTOM má dokonce jediné servisní středisko pro celou Evropu a to je v Holandsku, NAVIGON má také jediné servisní středisko pro celou Evropu a to je zase v Německu, MIO má jediné servisní středisko pro ČR a SR a to je v Sezimově Ústí, atd. atd. atd. Popravdě řečeno, neznám žádnou značku GPS navigací, která by měla několik servisních středisek ;-) A bylo by to úplně zbytečné, protože už dávno je jedno jestli je servisní středisko v Dolní Lhotě nebo v Londýně, protože přepravní služby doručují zásilky do druhého dne v podstatě po celé Evropě.

- co se týče příslušenství, tak nevím co přesně máš na mysli, ale pokud si někdo chce připevnit navigaci na palubní desku, tak stačí koupit si za pár desetikorun adhezivní podložku "PLATE"

- co se týče webu, tak stránky http://www.navon.cz se předělávají a brzy budou opět spuštěny. Nicméně jakékoliv rady, postupy a úpravy najdeš například v tomto diskuzním fóru a málokterý navigační program má tak obrovskou komunitní podporu, jak právě navigační programy iGO ;-)

- co se týče hledání trasy, tak to je především věcí mapových podkladů a žádná mapa (od žádného výrobce) není, nebyla a nikdy nebude dokonalá. Já odjakživa zákazníkům říkám, že každá navigace (ať je to TOMTOM, MIO, GARMIN, GOCLEVER, NAVON, NAVIGON, atd. atd. atd.) v sobě obsahuje desítky tisíc chyb. Problém je v tom, že mnoho lidí si myslí, že si koupí navigační krabičku a od té chvíle budou dělat jenom to, co jim ta krabička říká ;-) Navigace je pouze je pouze pomocník a já jsem za posledních cca 8 let bloudil se všemi značkami navigací ;)
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

PředchozíDalší

Zpět na NAVON - specifické postupy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků