Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Vyber navigace pro starsiho cloveka

Zde se řeší především témata, která se neřeší jinde :ugeek:

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod S474N v 06 dub 2011 18:25

SvoDa: tak samozrejme ne a to mi prislo, ze ta spousta smajliku bude jasna.
Garmin Oregon 550 - TOPO Czech 2010 PRO, City Navigator Europe 2011, OSM Alpen 2011-02
iPhone 3GS 32GB - Navigon, TomTom, Sygic Aura, iGO Europe

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Obrázek
Uživatelský avatar
S474N
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 dub 2011 15:38

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod S474N v 07 dub 2011 07:22

Jeste mohl bych zde diskutujici pozadat o zhodnoceni nazoru na jine navigace na dotaz, ktery jsem polozil zde?
http://forum.navigovat.mobilmania.cz/vi ... rt=0&all=1

Padly jeste rady napriklad na NAVON N660, co si o nem myslite?
Garmin Oregon 550 - TOPO Czech 2010 PRO, City Navigator Europe 2011, OSM Alpen 2011-02
iPhone 3GS 32GB - Navigon, TomTom, Sygic Aura, iGO Europe

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Obrázek
Uživatelský avatar
S474N
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 dub 2011 15:38

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod vovi v 07 dub 2011 08:31

Proti Navonu 660 se nedá namítnout nic - navíc ho můžeš mít s legálním Primo či iGo8. A tam jsou stejně bohaté možnosti úprav skinů pro hůřevidící...
Za špičkovou aplikaci a mapy Evropy si ale cca 1500-2000 připlatíš.

Jen podotknu, že většina diskutujících na tom iDnes je (ve warheadově případě spíš byla) i tady na fóru ;)
Co se ostatních tam doporučovaných značek týče, tak do Garminu či Navigonu jiný SW dostaneš jen ztuha či vůbec; u novějších MIO už bych si tou kvalitou HW nebyl zase až tak jistý (a navíc se Mitac ve zlém rozešel s NavnGo, takže podle mého názoru si dělají naschvály - neslyšel jsem například o nikom, kdo by na novém MIO rozchodil s iGo8 či Primo vestavěné TMC). Pro TomTom platí podobná výhrada jako u Garminu a Navigonu - pokud majiteli nesedne navigační aplikace, pak má smůlu - na ten jejich vlastní OS nic jiného nedostane.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod S474N v 07 dub 2011 08:41

vovi: berme to tak, ze cenu map neposuzujme - ty maji pro me naprosto shodnou cenu a z vyberu jsem je tudiz vyskrtl :lol: :lol:

Jde mi tedy defakto o vyber nejvhodnejsiho HW, na ktery potom neco "naroubuji" :-)
Garmin Oregon 550 - TOPO Czech 2010 PRO, City Navigator Europe 2011, OSM Alpen 2011-02
iPhone 3GS 32GB - Navigon, TomTom, Sygic Aura, iGO Europe

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Obrázek
Uživatelský avatar
S474N
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 dub 2011 15:38

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod addam v 07 dub 2011 09:05

Zkusím to trochu "rozčísnout" ;-)

Naprosto nejzásadnější věc při výběru navigace, je výběr navigačního programu - tzn. každý člověk má jiná nároky a požadavky na konkrétní funkce navigačního programu, na způsob zobrazování, navigování, ovládání, apod. Zopakuji vousatou větu, kterou říkám už několik let - nikdy nevybírej navigaci podle toho, co vyhovuje někomu jinému - to co je dobré například pro mě, tak to vůbec nemusí být dobré pro mého souseda (a naopak).

Na tomto diskusním fóru se scházejí především lidé, kteří mají rádi navigační programy iGO - tzn. hlavně iGO8 a nejnovější iGO PRIMO. Tyto dva navigační programy patří v současnosti mezi světovou špičku a jsou vhodné pro náročnější uživatele - tzn. pro ty uživatele, kteří chtějí hodně funkcí, hodně možností nastavení, pokročilé plánování tras, dobrou práci s průjezdními body a špičkovou grafiku. Obrovskou výhodou navigačních programů iGO je také to, že je u nich možno v podstatě cokoliv předělat, přidávat nové funkce, měnit vzhled a přizpůsobovat svým potřebám. Takového individuální úpravy (tuning, skinování) nejsou u jiných navigačních programů možné (respektive ne v takovém rozsahu).

To ale nemění nic na tom, že každá navigace a každý navigační program a každá mapa, v sobě obsahují tisíce chyb. Dokonalá navigace neexistuje a existovat nebude.
Mapy a navigační program jsou to jediné, co má na jakékoliv navigaci hodnotu - vlastní navigační krabička je pouze hromádka elektronického šrotu v hodnotě několika stokorun.


NAVON je momentálně jediná značka navigací dostupná v ČR, která v sobě obsahuje legální navigační program iGO PRIMO a legální mapy a aktualizace map zdarma v prvním roce - tzn. NAVON je naprosto tuctový výrobce navigačních krabiček, jako stovky dalších a jeho největší výhodou je to, že má právo používat skvělý program iGO PRIMO. Nic víc a nic méně ;-) Z hardwarového hlediska bych já osobně současným modelům navigací NAVON vytknul asi jen zbytečně citlivé zapínací tlačítko. Zpočátku se mi občas stávalo, že když jsem navigaci dával do držáku, tak jsem ji vzal do ruky tak, že jsem zapínací tlačítko zmáčknul. Během týdne jsem si na to zvykl a teď už se mi to nestává. Co se týče displeje, tak první výrobní série současných modelů NAVON měly lesklý displej - ale to už dávno neplatí - na podzim 2010 začal NAVON používat matné displeje.

Dále je nutno dodat, že každý model navigace (od jakéhokoliv výrobce) se po 3 - 8 měsících od uvedení do prodeje, stává zastaralým a výprodejovým a přichází nové modely, které se po dalších 3 - 8 měsících stanou zastaralými a opět přijdou nové modely ... a tak pořád dokola.
Současné modely NAVON N480/N660/N750 jsou v prodeji již od loňského léta, takže již velmi brzy (začátkem května) by měly přijít zcela nové modely NAVON, pro letošní sezónu ;-)

Pokud tedy vybíráš navigaci, tak nejlepší by bylo, kdybys přijel (po předchozí domluvě termínu) třeba k nám na prodejnu a rád se Ti budu třeba několik hodin věnovat, udělám Ti kompletní předvedení zvolené navigace, detailně Ti vysvětlím všechny funkce navigačního programu, zodpovím jakékoliv otázky, ukážu plánování tras, atd. atd. atd. aby sis sám udělal představu o tom, jestli zvolená navigace splňuje Tvoje požadavky. Samozřejmě Tě také můžu naložit do svého auta, na čelní sklo si dáme třeba několik navigací a budeme spolu jezdit, abys viděl jak se která navigace chová v reálném provozu a hlavně jestli na to svýma očima uvidíš (každý člověk vidí jinak).
Pokud to máš do Poličky daleko, tak zkus navštívit nějakou prodejnu GPS navigací ve svém okolí - jsem přesvědčený o tom, že stejné předprodejní služby Ti poskytne jakýkoliv normální prodejce.

Pokud bys chtěl pouze levnou navigační krabičku "bez navigačního programu" ve které si sám následně zprovozníš různé navigační programy podle svého uvážení (třeba iGO8 / PRIMO / TOMTOM / GARMIN / NAVIGON / SYGIC / MAPFACTOR / SMARTMAPS, apod. , tak máš v podstatě 3 možnosti:

1) Zakoupení nějaké noname navigace s os WinCE např. z DEALEXTREME.COM - ceny GPS navigací (včetně příslušenství) tam začínají od necelých 1000 Kč a dopravné do ČR je zcela zdarma!

2) Zakoupení nějaké noname navigace s os WinCE od překupníků z AUKRO.CZ - tito šmelináři to dělají tak, že objednávají noname navigace z DEALEXTREME.COM, následně do nich nakopírují kradené navigační programy a mapy, hodí si na to pořádný (a nezdaněný) zisk a prodávají to neznalým uživatelům.

V obou těchto variantách počítej s tím, že většinou nemůžeš očekávat záruku, nebo technickou podporu - ale zase na druhou stranu je to investice jen "pár korun".
A než živit šmelináře a překupníky z AUKRO, tak je určitě lepší, jednodušší a levnější si takovou navigaci rovnou objednat sám přímo na DEALEXTREME.COM ;-)

3) Zakoupení třeba navigace DEJVID 6 - sice bude stát o něco víc než noname z Číny, ale budeš mít za to záruku 2 roky, servisní středisko v ČR, dopravu do servisu zdarma, existující technickou podporu a komunitu uživatelů, kteří stejnou navigaci mají a řeší různé úpravy, postupy, apod.

Vůbec nechci tvrdit, že navigace DEJVID jsou lepší nebo horší než noname navigace z DEALEXTREME. I já sám si občas na DEALEXTREME pro sebe na pokusy objednám nějakou noname navigaci - a když přijde nefunkční, nebo když umře za půl roku, tak ji prostě vyhodím do koše - za ty směšné peníze nic neočekávám. Jinými slovy - jde o to, že servis, technická podpora a záruka stojí nějaké peníze.
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod S474N v 07 dub 2011 09:17

adamm: diky moc za tu obsahlou odpoved a hlavne za ten cas, co si musel tomu venovat. Vec se ma asi tak - neresim ted svoje potreby (ty mam vyresene po strance auta iPhonem a po strance turisticke Oregonem 550 - viz muj podpis na foru) a vzhledem k dlouholetym zkusenostem s pouzivanim techto zarizeni mi prijde tva nabidka zbytecna (mysleno predvedeni navigaci - vetsinu navigacnich softu mam prave v iPhone). Resim ted narozeniny starsiho clovicka, u ktereho vzhledem k prekvapeni ho bohuzel nemohu predem vzit do prodejny. Co se tyce nakupu z DX, tak to jsem zavrhnul okamzite - co se takovych veci tyce, radeji budu mit servis+zaruku v CR, respektive bude mit on. Z hlediska vyberu mi jde tedy o to vybrat neco rozumneho v rozumnem pomeru cena/vykon. Vzhledem k tomu, ze po technicke strance (dodavka ci aktualizace map) se mu o to asi budu starat ja, tak proto jsem psal, ze aktualizaci map neresit - ty si obstaram sam a vyresim si je.

Jde mi tedy o to zjistit, jake jsou aktualne dostupne varianty (GC, Navon,...) a potom zjistit klady a zapory jednotlivych pristroju tak, aby finalni vyber byl "idealnim".
Garmin Oregon 550 - TOPO Czech 2010 PRO, City Navigator Europe 2011, OSM Alpen 2011-02
iPhone 3GS 32GB - Navigon, TomTom, Sygic Aura, iGO Europe

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Obrázek
Uživatelský avatar
S474N
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 dub 2011 15:38

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod addam v 07 dub 2011 09:38

Kupovat navigaci jako překvapení pro někoho jiného se často nevyplatí, protože dárce většinou vybírá podle svých požadavků a nároků a nevcítí se do požadavků a nároků obdarovaného. Poměrně často se mi stává, že nám do prodejny chodí nešťastní zákazníci, kteří jako dárek dostali navigaci a jsou z toho nešťastní, protože ta navigace nesplňuje jejich konkrétní požadavky. Takže já jsem zastáncem toho, že je lepší překvapení prozradit a nechat obdarovaného aby si on sám vybral...

Nicméně pokud jsem Tvůj poslední příspěvek pochopil správně, tak navigační program a mapy Tě nezajímají (protože si je pořešíš, seženeš a nainstaluješ sám). Takže pokud Ti jde pouze o levnou krabičku a nechceš nakupovat na DX, nebo AUKRO, tak prosím alespoň upřesni svoje (jeho) hw požadavky - např. velikost displeje, rozlišení displeje, jestli potřebuje BT HF, jestli potřebuje FM Transmitter, jestli potřebuje RDS-TMC a hlavně jaký navigační program mu na to budeš instalovat. Dále by bylo dobré zmínit nějaký cenový rozsah...
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod S474N v 07 dub 2011 09:54

addam: no prave proto bych rad vybral nejakou univerzalni krabicku, do ktere mu nahraju vic softu a on bude mit moznost si vybrat sam.

Ano, pochopil si to naprosto presne, mapy mam k dispozici a ty mam proste vyresene - i z hlediska budoucich aktualizaci, takze proto vybiram v segmentu, kde by se treba jiny (normalni BFU) clovek ani nezastavil. Vyslovene levna krabicka to byt nemusi, ale na druhou stranu musi byt cena vyvazena necim "hmatatelnym", napriklad ve funkcnosti - napis na navigaci (vyrobce/znacku) neberu jako hmatatelna vyhoda. Ovsem mezi hmatatelnou vyhodu radim i dlouhodobou spolehlivost, kvalitu zpracovani a kuprikladu i servis ci procento reklamaci.

Potreby na HW jsou idealne takove, vzhledem ke spatnym ocim asi ten displej 5", BT ani FM transmitter vyslovene nepozaduji (zrejme v realu nevyuzije, ale kdyz tam bude, tak se zlobit nebudu), naopak TMC by asi bylo vhodne, ne? Cenovy rozsah by mel byt rozhodne DO 4-5 tisic - ale idealne co nejmene, neboli aby byl nejlepsi pomer cena/vykon (+ to co jsem psal v predchozim odstavci o hmatatelnych vyhodach).
Garmin Oregon 550 - TOPO Czech 2010 PRO, City Navigator Europe 2011, OSM Alpen 2011-02
iPhone 3GS 32GB - Navigon, TomTom, Sygic Aura, iGO Europe

Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
Obrázek
Uživatelský avatar
S474N
 
Příspěvky: 23
Registrován: 05 dub 2011 15:38

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod addam v 07 dub 2011 11:01

V tom případě mi z toho vychází, že navigace DEJVID 6 splňuje to co potřebuješ.
A určitě by bylo vhodné se před zakoupením podívat jak uvidíš na displej - tzn. platí to co jsem psal výše - pokud budeš chtít, tak po předchozí domluvě můžeš k nám přijet a svýma očima zhodnotíš, jestli ten obdarovaný dobře uvidí svýma očima na displej 5" s rozlišením 800x480 pix. a s tím souvisí i to, že půjdeme s navigací ven, abys mohl sám zhodnotit čitelnost na sluníčku, odrazy, odlesky, apod.

Co se týče dlouhodobé spolehlivosti, tak každá elektronická věc se dříve nebo později porouchá. Množství reklamací navigací GOCLEVER je (u nás) v posledních letech průměrné, nebo mírně podprůměrné ve srovnání s jinými značkami. To ovšem neznamená, že zrovna Tvoje navigace se neporouchá ;-) Kvalita zpracování GOCLEVER je z mého pohledu normální, vzhledem k ceně. Hardwarových reklamací u navigací DEJVID 6 eviduji minimum, softwarových reklamací je je více a skoro vždy to souvisí s tím, co si tam kdo (většinou nelegálně) nainstaluje. Držák i nabíječka jsou zcela tuctové - tzn. obyčejná plastová noha s přísavkou na sklo a čtyřbodovým úchytem standardu RICHTER. Čas od času (cca 1x za dva měsíce) se někdo ozve, že si zlomil zobáček u vaničky držáku. Čas od času se také stane, že si někdo rozbije displej (třeba pád na zem), nebo že si zalomí miniUSB konektor na základní desce - to se u GPS navigací stává v posledních letech čím dál častěji...
Předprodejní reklamace jsou u navigací DEJVID 6 v podstatě nulové, protože do každé navigace DEJVID 6 před odesláním flashuji firmware a mnou vytvořenou CZ lokalizaci (standardní CZ lokalizace od výrobce byla strašná), takže mi každá navigace DEJVID 6 fyzicky prochází rukama - každou navigaci zapnu, přeflashuji, zběžně zkontroluji a spustím navigační program. Tím je odfiltrováno to, že by se k zákazníkovi dostala navigace, která je nefunkční již z výroby (jako se to občas stává u všech značek).

Takže když to shrnu - kdybych byl já na Tvém místě a měl Tebou uvedené cenové a technické požadavky a za předpokladu že se má jednat o nové zboží a nemá to být noname z Číny, nebo z Aukra, tak bych např. svému dědečkovi dal navigaci DEJVID 6 s navigačním programem iGO PRIMO, nebo možná radši iGO AMIGO. Ještě předtím bych ale dědečkovi tu navigaci zapnul v autě při reálné jízdě, abych měl jistotu že na to dobře uvidí a že to uslyší (můj dědeček vidí i slyší špatně) ;-)

Pokud by se nemuselo jednat o nové zboží a pokud by mému dědečkovi stačil displej 4,3", tak bych mu koupil někde v bazaru staré MIO C520/C720 a dal mu tam opět iGO PRIMO, nebo AMIGO ;-)

Ber to jako můj subjektivní názor - určitě se zde vyjádří i další diskutující...
Vzorný otec, manžel a milenec ;-)
Uživatelský avatar Administrátor
addam
Administrátor
 
Příspěvky: 1274
Registrován: 18 dub 2008 08:57
Bydliště: Polička

Re: Vyber navigace pro starsiho cloveka

Příspěvekod Jasper v 07 dub 2011 12:03

addam píše:
Pokud tedy vybíráš navigaci, tak nejlepší by bylo, kdybys přijel (po předchozí domluvě termínu) třeba k nám na prodejnu a rád se Ti budu třeba několik hodin věnovat, udělám Ti kompletní předvedení zvolené navigace, detailně Ti vysvětlím všechny funkce navigačního programu, zodpovím jakékoliv otázky, ukážu plánování tras, atd. atd. atd. aby sis sám udělal představu o tom, jestli zvolená navigace splňuje Tvoje požadavky. Samozřejmě Tě také můžu naložit do svého auta, na čelní sklo si dáme třeba několik navigací a budeme spolu jezdit, abys viděl jak se která navigace chová v reálném provozu a hlavně jestli na to svýma očima uvidíš (každý člověk vidí jinak).
Pokud to máš do Poličky daleko, tak zkus navštívit nějakou prodejnu GPS navigací ve svém okolí - jsem přesvědčený o tom, že stejné předprodejní služby Ti poskytne jakýkoliv normální prodejce.


:lol: :lol: :lol: Ta poslední věta dle mého názoru patři do vlákna "VTIPY" :lol: :lol: :lol:
Máte technický problém s fórem, nebo dotaz k jeho chodu a organizaci ?
Pište na: jasper (zavináč) mojenavigace.cz
Na jiné typy dotazů je zde fórum a proto na ně nereaguji !
Uživatelský avatar Administrátor
Jasper
Administrátor
 
Příspěvky: 2520
Registrován: 16 čer 2008 19:03
Bydliště: Praha 9 - Kbely

PředchozíDalší

Zpět na OFF TOPIC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků