Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Ach ta Čeština

Zde se řeší především témata, která se neřeší jinde :ugeek:

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod Ivo K v 25 úno 2010 21:32

Příspěvek pana JaPana je fakt super! Při čtení jeho bezkonkorenčních dedukcí jsem se válel smíchy! :D :D :D
Hlavně ten perfektní vzor "nůša"! :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar Člen Klubu přátel iGO
Ivo K
Člen Klubu přátel iGO
 
Příspěvky: 5667
Registrován: 26 čer 2008 12:01
Bydliště: Brno u Olomóce - Městská část: Spojené státy Maloměřické(Majlont)

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod amatér v 25 úno 2010 21:36

Výklad Ústavu pro jazyk český je zde:
Kód: Vybrat vše
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=%C4%8D%C3%AD%C4%8Da&Hledej=Hledej

Kód: Vybrat vše
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=%C4%8D%C3%AD%C4%8Da&Hledej=Hledej#nadpis2_1
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod jarin.b v 25 úno 2010 21:43

Jen pro doplnění:
Ke vzoru „žena“ se přiřazují také některá obecná i vlastní jména, která mají před koncovkou -a pravopisně měkkou souhlásku; ta způsobuje, že v příslušných pádech místo koncovky -y píšeme -i: skici, káči, sóji, vikuni, gejši apod.

Kód: Vybrat vše
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=252
jarin.b
 
Příspěvky: 2
Registrován: 01 led 2010 23:00

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod JaPan v 25 úno 2010 22:00

Shodou okolností jsem měl dnes redakční radu našeho obecního zpravodaje a tak jsem tam svým redaktorkám příklad s číčou nadhodil. Jelikož tři z pěti jsou učitelky, nezaváhaly ani na chvilku a vyřešily na jedničku, zcela v souladu s předcházejícími příspěvky odkazujícími na pravidla českého pravopisu.
Byla: NDrive G50+iGO 8.3 na SD, Stále je:C520+iGO 8.3 na SD, Bude: Primo na 7" tabletu
JaPan
 
Příspěvky: 146
Registrován: 17 říj 2009 09:57

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod amatér v 25 úno 2010 22:07

To ypsilon je opravdu do očí bijící, jenže přiznávám, že mě to skloňování podle vzoru žena zviklalo. :roll:
To Vojtovo heslo starosta mě také dostalo, hlavně vzor, podle kterého se skloňuje "předseda" :lol: . Já měl vždy za to, že jsou vzory
- pán
- muž
- hrad
- stroj
A ono při tom existuje ještě
- soudce
- předseda
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod tomasii v 26 úno 2010 01:04

Kdoví jak se to psalo za mých mladých let. Dneska je všechno jinak. My jsme taky rozlišovali "se stolu" = shora a "ze stolu" = zevnitř a dneska je to jen "ze stolu" (kdyby aspoň se stolu, ale ze?).. A tak je to holt "ze všým". :lol: :lol: :lol:
Tomáš


Obrázek
Uživatelský avatar Moderátor
tomasii
Moderátor
 
Příspěvky: 3507
Registrován: 16 čer 2008 18:47
Bydliště: Praha 4

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod SvoDa v 26 úno 2010 06:54

O vzorech soudce a předseda vím ještě ze školy (Mirek asi zrovna chyběl, zas o tolik starší není, že by to byla v době mých školních let nějaká novinka :lol: ), ale "se stolu" = shora a "ze stolu" = zevnitř jsem myslel, že to platí dodnes :o
Teď např. mají obce předělávat tabulky s názvy ulic, kdy název ulice za předložkou se musí psát s velkým - např. nikoliv U háje, ale U Háje a jsem zvědav, jestli kvůli tomu budou lidi muset i měnit občanky či pasy
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod amatér v 26 úno 2010 08:56

O tom, že vzor soudce a předseda byl i za nás, už mi sdělila i bývalá spolužačka, jenže jak to člověk pro praktický život moc nepotřebuje, nějak se to vytratí. :lol:
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod Jarouš v 26 úno 2010 10:22

Tak chlapci,já jsem chodil zhruba o dva roky dříve do školy než Mirek,ale o žádném předsedovi jsme se na 100% neučili.Zřejmě někde nezi těmito dvěma roky nastala ta změna.
Acer Iconia 8´,Lenovo tab 8'
mapy HERE 2017/Q3
Samsung S7 Edge, Xiaomi POCO X3 NFC
EFENDI A STRÁŽCE ČISTOTY FÓRA
Uživatelský avatar Administrátor
Jarouš
Administrátor
 
Příspěvky: 5752
Registrován: 01 črc 2008 14:14
Bydliště: Liberec 30 - Vratislavice

Re: Ach ta Čeština

Příspěvekod tomasii v 26 úno 2010 15:05

Já taky chodil do školy dřív a jsem odchovancem
pán - hrad - muž - stroj
žena - nůše - píseň - kost
město - moře - kuře - stavení
Babička měla ve škole kromě jiného znamení, pro nás zbyla z ideologických důvodu jen materialistická náhrada. :lol: A o soudci nic nevím, za nás fungovaly uliční výbory a ty nebyly jako vzory
Tomáš


Obrázek
Uživatelský avatar Moderátor
tomasii
Moderátor
 
Příspěvky: 3507
Registrován: 16 čer 2008 18:47
Bydliště: Praha 4

PředchozíDalší

Zpět na OFF TOPIC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků