Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

nadmořská výška

Zde můžete pokládat otázky týkající se programu iGO. Pokud se Vaše otázka týká nějakého specifického přístroje (značky), tak se může stát, že položená otázka bude moderátorem přesunuta do do oddělení "IGO a RŮZNÁ ZAŘÍZENÍ" Obrázek tzn. o patro níže Obrázek
Pravidla fóra
1. Nikdy nepoužívejte citaci pro předchozí příspěvek.
2. Než položíte otázku, tak se podívejte zda již nebyla v minulosti zodpovězena (používejte funkci HLEDAT).
3. Odkazy směřující mimo toto fórum, vkládejte do "CODE"
4. Nezveřejňujte zde odkazy na nelegální software a mapy.

Re: nadmořská výška

Příspěvekod warhead v 02 říj 2009 16:05

ono ne kazda krabicka ale egnos podporuje ;)
Obrázek

HTC Kaiser juchu :D
Uživatelský avatar
warhead
 
Příspěvky: 304
Registrován: 07 črc 2008 07:57
Bydliště: West Czech

Re: nadmořská výška

Příspěvekod blackblister v 24 kvě 2012 08:20

Ahoj, to je zajímavé, kolik let tohle téma nikoho nebere. Přitom věc dořešená rozhodně není. Mám Navon 650 (a taky jej má Joska) a oba máme stejnou chybu cca +40 metrů. Mám ověřeno na několika MT s GPS a i na jiných GPS navigacích, že ukazují nadmořskou výšku +/- pár metrů, ale tento NAVON 650 je zkrátka o těch 40 metrů výš. Dalo by se to vyřešit nějakým parametrem třeba v sys.txt nebo zkrátka někde ve skinu?
blackblister
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2009 22:14

Re: nadmořská výška

Příspěvekod vovi v 24 kvě 2012 10:06

Určitě by se dalo při tom zobrazování n.v. natvrdo těch 40 metrů odečíst, ale to není zrovna systémové řešení, jak by řekl vrtošivý stařík. Spíš se zkus zeptat Addama, zda náhodou pro příslušný Navon není nějaký novější FW - pokud se vyskytuje systematická chyba na více strojích stejného typu, rozhodně to není normální. A Addam by z titulu dovozce Navonů mohl případně i výrobce upozornit na chybku a vyžádat nějakou obecnou opravu.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: nadmořská výška

Příspěvekod SvoDa v 24 kvě 2012 14:48

Ono jde taky i o to, kolik vlastně dokáže chytit (a držet) ten přístroj satelitů.
Pochopitelně platí, že tím víc, tím vyšší přesnost, minimum jsou 4, ale u různých přístrojů může být u údaje nadm.výšky i při čtyřech satelitech "rozptyl".
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: nadmořská výška

Příspěvekod vovi v 24 kvě 2012 15:00

Nicméně +40 metrů na dvou přístrojích stejného typu v různých situacích by si za "rozptyl" nedovolil označit ani statistický elév - tady jde evidentně o systematickou odchylku.

Otázka spíš je, jak moc velká je potřeba přesné výšky - troufám si říct, že pro pozemní přepravu jakéhokoliv druhu taková systematická chyba nevadí - čára výškového profilu trasy bude prostě jen posunutá trochu nahoru a s tím se dá žít (kór když vím, že tam ta chyba je). Pokud ale s tím Navonem poletíš na ultralightu, tak může nastat problém ;)
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: nadmořská výška

Příspěvekod blackblister v 24 kvě 2012 17:43

Bůhví, kolik těch přístrojů a jak přesně vlastně výšku měří. Asi málokoho napadne přesnost zjišťovat. I já jsem se k tomu dostal náhodou. Ve Francii na jedné dálnici jsou milníky, kde je n. v. vyznačena. A to si našinec hnedle všimne. Je jasné, že nevědomý netrpí, vědomý bohužel ano. Navon občas aktualizuji, navíc je tu možnost, že chyby nebude stejná a to by firmware neřešil. Addamovi napíšu, schválně co bude. Otevírat "hotový" některý skin je nesmysl, takže mi přijde jako nejvhodnější řešit tuto kuriozitu individuální úpravou nějakého skriptu. Dokonce bych řekl, ze by to mohl byt typický námět pro fórum. Ale nechci nikoho ponoukat a třeba i nepřímo tlačit k akci prosbou o řešení. Samozřejmě bych ale přivítal nějakou radu či návod, třeba by se to mohlo i dalším nadšencům hodit. No a nakonec proč ne - takový fmilan&amatér pro Primo se vyvíjí pořád ...
blackblister
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 pro 2009 22:14

Re: nadmořská výška

Příspěvekod amatér v 24 kvě 2012 18:22

blackblister píše:Ahoj, to je zajímavé, kolik let tohle téma nikoho nebere....


Myslím, že plošné řešení skinem, není zrovna dobrá volba. Problém se asi týká přístroje, ne sw. PRIMO.

Právě něco upravuji, a tak jsem se podíval jakou hodnotu mi navigace ukazuje.
Je to:
- 162 m Nadm. výšky. (aktuálně příjem ze 6 satelitů) Mapa NQ
- 167 m Nadm. výšky. (aktuálně příjem ze 7 satelitů) Mapa Ceda
- 153 m Nadm. výšky. (aktuálně příjem ze 6 satelitů) Mapa TT


Zadal jsem údaje o své poloze do Google Earth a na stejných souřadnicích je Nadm. výška 163 m.

Proto si nemyslím, že problém je v PRIMO, ale v mapových podkladech.

MioC720
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: nadmořská výška

Příspěvekod vovi v 24 kvě 2012 19:39

S mapami to nesouvisí, ty n.v. v nich vůbec nejsou. A Google Earth v sobě výšky sice má, ale vychází z jednoho z možných matematických modelů geoidu - a jen ty se od sebe mohou lišit i v řádech desítek metrů. Schválně si v GE najeď na pobřežní čáru moře - dost bych se divil, kdyby tam byla n.v. nulová ;)
Problém je prostě v opakovaném výpočtu s trochu jinými parametry - družice se docela rychle pohybují, čas plyne a fázový posuv signálů se také měří s nějakou tou chybou. Použité metody výpočtu (triangulace s trojúhelníky o stranách v řádu stovek kilometrů) nejsou zrovna robustní a drobné chyby na vstupu se mohou ve výsledku projevit dost výrazně - a výšková souřadnice je na tom z tohoto pohledu nejhůře (a plyne to prostě už z principu a použité metody výpočtu). Když si pustíš se stejnou verzí Primo a se stejnou mapou na stejném místě výpočet opakovaně, n.v. bude vždy kolísat (a obvykle je to v řádu +/- 5 metrů).

Já bych ten "problém Navon" viděl právě v tom, že se někdo uťal a zadal prostě v algoritmu (který je obsažen kdesi ve FW) špatně nějaké to číslo či znaménko. Čili oprava FW by měla vše vyřešit.

Navony osobně neznám, ale předpokládám, že se tam dá podobně jako u jiných šochtlí spustit určení polohy GPS i nezávisle na použité navigační aplikaci přímo v základním menu. Pokud i tam výšku zobrazí blbě, je vše jasné a jde o problém FW. Pokud to tam bude dobře, jde o problém v Primo - a je možné, že zrovna oba dotyční stáhli tu verzi z nějakého "poškozeného" zdroje a výpočetní chyba se projevuje až v Primo.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: nadmořská výška

Příspěvekod amatér v 24 kvě 2012 20:18

vovi píše: Schválně si v GE najeď na pobřežní čáru moře - dost bych se divil, kdyby tam byla n.v. nulová ;)


Vojto, tohle si může zjistit každý sám, já už to mám za sebou nějakou dobu. Kdekoli v GE najedeš kurzorem na hranu pobřeží Atlantiku vždy se v ten moment dostaneš na hodnotu 0 m, čím dál jsi od pobřeží, směrem do moře nadm. výška roste do mínusu (ona hladina moře se nule nerovná, takže je brána hloubka dna). Tady bychom se dostali do diskuse, o tom, že ani hladina moře není rovná, a že tam vlastně může být, a také že je, prohlubeň.
A to neberu v potaz příliv a odliv.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: nadmořská výška

Příspěvekod SvoDa v 24 kvě 2012 20:43

jj, je to jak píše Mirek a taky nemám problém s přesností údaje o nadm.v.
Jen doplním, že když jsem vzdálím od signálu, např. jdu v bytě dál od okna a mám jen 3 (zelené) satelity, liší se mi "domácí" ověřená (nejen v GoogleEarth) nadm.v. o cca +/-20m, se čtyřmi až pěti o cca +/- 5-10m a s šesti a více je to neuvěřitelných +/- 1 m. V pohybu se ty odchylky mohou pravděpodobně zvětšit, to už se těžko ověřuje, nejsou-li u silnice údaje o nadm.v., nebo bych si to musel někde zapisovat a pak ověřovat v mapách s vrstevnicemi nebo oním GoogleEarth.
Mnohdy při chytání signálu, např. po výmazu save se mi objeví nadm.v. minus 43m a v Holandsku ani ponorce jsem ještě nebyl :?
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků