Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

Rychlý fix GPS - efemeridy

Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod vovi v 19 dub 2009 20:57

Ověřeno pouze pro PNA MIO!! Na jiných strojích nebylo testováno.

Zdá se, že se objevilo (dokonce téměř oficiální) řešení pro urychlení fixu satelitů po dlouhé pauze nebo restartu. Je třeba stáhnout soubor s efemeridami packedephemeris.ee a nakopírovat jej jednak do složky iGo8 (resp. Amigo), druhak do rootu karty (resp. MFD - podle toho, kde iGo/Amigo je). Proč zrovna tam, nevím :oops:

Doporučuje se soubor s efemeridami obnovovat cca jednou za týden.

Zdroj: jisté nejmenované fórum
Efemeridy:
Kód: Vybrat vše
http://service.mio-tech.com/eeservice/packedephemeris.ee


Vysvětlení (pro laiky - prosím znalce o shovívavost ;) ): efemeridy jsou data o přibližné poloze družic v čase. Každý GPS satelit vysílá jednou za 1/2 minuty informaci "tady jsem"; přijímač projíždí naslouchání satelitů cyklem. Při troše smůly se může stát, že potřebný satelit "uloví" až po dost dlouhé době. Následně si z něj údaje o dalších satelitech načte a pak už přijímá signál a počítá polohu. Zná-li předem efemeridy, pak ví, které ze satelitů má smysl v daný čas a na daném místě poslouchat a čas pro fixaci polohy se dokáže neuvěřitelně zkrátit. Pokud nebyl přijímač vypnut dlouho nebo neodcestoval daleko, pamatuje si polohy družic z poslední seance a fixuje také rychle. Pokud ale ty zapamatované polohy nesedí (třeba i po hard resetu - to nejsou vůbec) se hodí ty efemeridy.

V podstatě totéž dělá systém AGPS (Asistovaný GPS) ... ta uvedená data jsou zřejmě zdroj, kam se připojují stroje MIO.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod Lakva v 19 dub 2009 21:35

A to opravdu funguje????????
To se mi nezdá - iGo přece dostává info o poloze už hotové z HW, v podobě standartního NMEA proudu. Do samotného výpočtu nezasahuje...

jinak ale je pravda, že efemeridy satelitů mohou urychlit získání fixu skutěčně ďábelsky.
Po dlouhém vypnutí je neasistovaný fix otázkou minimálně 45 vteřin (v ideálních podmínkách, většina přijímačů uvádí 67 vteřin jako minimum po "studeném" startu).
Teplý start (do 4 hodin od posledního kontaktu se satelity - efemeridní data stažená ze satelitů nemají delší platnost - a nepříliš daleko od poslední lokace, což je bohužel dost nepřesnej pojem, ale nic bližšího jsem nikde nenašel...) se některým zařízením daří chytit za 10 vteřin. Ale spíš je lepší počítat tak s 20-30 sec., protože data se ověřují a stahují se zpřesněná. Hloupější přijímače ovšem mají pořád tu obligátní minutu...

Asistovaný fix využívá efemeridní data z internetu, spočítaná na zemi. Jejich platnost je 168 hodin - tedy týden - na dýl dopředu to nepočítá ani řídící středisko, protože to prostě nejde. Hlavně kvůli nutnosti sem tam korigovat orbity.
Takže nejdýl po týdnu se musí tahat znovu. Musí se tahat z netu. Samotné připojení k GPS satům nestačí, saty ta data jednoduše nemají, znají další 4 hodiny a dost! Takže platnost efemeridních dat zůstáva stejná, ať je GPS aktivní, nebo ne.
Asistovaný start je pak neuvěřitelně rychlou záležitostí. Třeba můj HTC Polaris se chytá běžně do 10 vteřin a zrovna dneska když jsem šel na kolo, stačily tak asi 4. Nekecám! A to ne od naběhnutí aplikace (která by mohla přijímač aktivovat ještě před plným spuštěním jako to dělá iGo), ale pěkně v aplikaci v menu jsem dal start a to teprve zapnulo GPS modul!

Takže pokud to opravdu funguje, pak to teda velmi prudce doporučuju!!! ;-)
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod vovi v 19 dub 2009 21:46

Já to testoval dnes po dvou dnech nečinnosti (uspání v pátek ráno cca 10 km odtud) a úmyslném tvrdém restartu (včetně výmazu SAVE - pro jistotu). A fix u balkonového okna byl 16 vteřin (nepočítám do toho náběh iGo) - na stejném místě to v podobných situacích trvá bez efemerid řádově minuty.

@Lakva: já o té vzdálenosti někde četl - mělo by to být údajně 300 km od poslední zaznamenané polohy.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod vovi v 20 dub 2009 06:05

Tak se opravdu zdá, že to funguje. MIO bylo přes noc natvrdo vypnuté; při ranním startu fix po naběhnutí iGo za 10 vteřin.

@Lakva: s iGo8 to nejspíš opravdu nemá nic společného - kromě toho, že GPS přijímač se na MIO spouští až při startu navigační aplikace. A o nalezení a přečtení toho souboru se nejspíš stará ten HW sám, jen jej potřebuje najít na správných místech ve správném formátu.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod SvoDa v 20 dub 2009 06:12

Díky, Vojto, vyzkouším a dám vědět.
Doma sedím 3m od okna a se satelity nemám problém (cca těch 20-30 s po hardresetu)., ale zrovna v kanclu, kde sedím pouhý 1m od okna, ale ve vztahu k satelitům je to nejspíš odvrácená strana Měsíce, bo jsou to minuty, by se mi to hodilo.
Pro týdenní aktualizaci si šahat na stejný odkaz ?
Ještě jsem to na tom nejmenovaném fóru nečetl a na mioservis webu, kam odkazuješ, jsem "pokec" nenašel.
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod vovi v 20 dub 2009 06:25

Předpokládám, že ten odkaz je permanentní a data se průběžně aktualizují - zatím jsem to nezkoušel, mám to od včerejšího večera.

Nějaký hlubší pokec k tomu nebyl nikde - MIO to nepotřebuje, protože to zřejmě do strojů zadrátuje natvrdo, na tom fóru byla jen lakonická zmínka a následný dotaz, kamže se to má tedy nahrát, nic víc.

A k té fixaci v práci - někde jsem také četl, že pro rychlý fix jsou důležité satelity, "visící" nad severní polokoulí. U nás na 50°N to asi nebude hrát tak výraznou roli, ale pokud máš to okno v práci na jih a zbytek baráku je dostatečně neprostupný, pak by ty dlouhé časy mohly být i tím. Ale jak říkám: jen jsem to četl jako názor, zatím jsem to nijak neověřoval pokusy.
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod SvoDa v 20 dub 2009 06:40

Díky za info.
Okno mám na západ, sedím ve 4.podlaží, je to 10-ti patrový barák, o okruhu 200m jsou je volné prostranství, 200-300m pak max. 4podlažní domy a proto mne zaráží, že zrovna tady, kdy by měly být teoreticky dobré podmínky mám satelitní deficit a doma popř. i jinde, za podstatně horších podmínek, je to OK.
Napadá mne, jestli to nemůže být tím, že na střeše naší budovy (široko daleko nejvyšší) je "v pronájmu" umístěno mnoho různých satelitních parabol a signálních převaděčů mobilních operátorů a WiFi providerů :?: Že by to ten příjem satelitů "rušilo ? :oops:
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod Lakva v 20 dub 2009 08:18

vovi píše:...s iGo8 to nejspíš opravdu nemá nic společného - kromě toho, že GPS přijímač se na MIO spouští až při startu navigační aplikace. A o nalezení a přečtení toho souboru se nejspíš stará ten HW sám, jen jej potřebuje najít na správných místech ve správném formátu.

No, ještě mě napadla další možnost: Mia mají asi většinou SirfStar III. To je velmi rozšířený čip s řadou "skrytých fint" a podpora aGPS mezi ně určitě patří. Je možné, že jádro iGo s tím počítá a při startu, když inicializuje čip a zjistí Sirf, tak mu umí podstrčit asistenční data - samozřejmě za předpokladu, že je samo má.
Této teorii by nepřímo nasvědčovala ještě jedna moje zkušenost se staršími verzem iGo... bohužel by to bylo na delší psaní a teď nemám moc času.
Každopádně je to ale pořád jenom moje teorie... :-)

Pokud jde o zjišťování polohy:
Hledal jsem info o konfiguraci oběžných drah systému, je to takhle
http://www.aldebaran.cz/bulletin/2005_02_gps.php píše:Kosmický segment GPS představují družice umístěné na šesti kruhových drahách se sklonem (inklinací) 55° k rovině rovníku, vzdálené 20 190 km od povrchu Země a pohybující se rychlostí 11 300 km·h−1. Za jeden hvězdný den uskuteční každá družice dva oběhy kolem Země (jeden oběh trvá 11 h 58 min), proto je další den na stejném místě oběžné dráhy vždy o 4 minuty dříve. Každá ze šesti drah (A – F) má pět pozic (1 – 5) pro umístění družic, z čehož plyne, že za současné konfigurace je maximální možný počet družic GPS na oběžné dráze roven počtu třiceti kusů. Pozice č. 5 je u každé dráhy záložní, pro dosažení FOC ( – Full Operational Capability, plná operační schopnost) globálního polohového systému GPS. Byla vyhlášena 17. července 1995, po dosažení počtu 24 družic Bloku II a IIA na oběžné dráze a jejich důsledném testování. V obecném pojetí označení pro dostupnost dané technologie (frekvence, kódu) na 24 plně funkčních družicích GPS na oběžné dráze. postačuje 24 funkčních družic.
Takže na zemi není žádné místo, odkud by signál nebyl dosažitelný, ale přes póly prostě nic nelítá. Pokud tedy zastínme většinu směrů a necháme výhled jen na asi 35° široký kužel kolem polárky (resp. jižního kříže), může být příjem opravdu velmi problematický.
Ale asistenční data by to mohly dost důrazně zlepšit, protože signál už nemusí být souvisle přenášen celou půlminutu, aby se zjistily efemeridy - ty už jsou známé, takže by teoreticky mělo stačit vteřinové info i čase a číslu družice.

Mimochodem, když jsem to hledal, našel jsem ještě jednu zajímavost:
na jedné stránce se psalo:
Po technologické a vědecké stránce je GPS pravděpodobně nejdůležitějším praktickým důkazem Einsteinovy obecné teorie relativity.
- to jako proč?

Vysvětlila to další stránka:
http://www.extranavigace.cz/jak-funguje-gps?page=0,1 píše:GPS a teorie relativity
Sledování a výpočet oběžných drah není vůbec triviální záležitost, stejně tak jako korekce atomových hodin. Kromě jiných vlivů je potřeba zohlednit také relativistické efekty způsobující jiné plynutí času na družicích a na Zemi. Družice se sice pohybují z „kosmického“ hlediska poměrně pomalu, jen 12 000 km/h, ale přesto je tento pohyb znát. Pokud by nebyly zohledněny, tak již po 1 hodině naroste odchylka hodin o 180 ns, což je v přepočtu na metry chyba přibližně 50 m. Když Američané 22. února 1978 vyslali na oběžné dráhy své první navigační satelity, atomové hodiny na jejich palubách nebyly vybaveny relativistickými korekcemi. Nastala katastrofa. „Superpřesné“ hodiny šly natolik „špatně“, že chyba při určováni polohy, už během jediného dne narostla na více než jedenáct kilometrů. Bylo potřeba zorganizovat potřebné korekce ze Země dodatečně. Při konstrukci dalších družic už se počítalo s tím, že při dané rychlosti a vzdálenosti od Země jdou hodiny prostě jinak než na Zemi.

To ale vysvětluje víc věcí - pokud si amíci takhle představujou poctivou teoretickou přípravu k řešení praktických problémů takové složitosti, jako vytvoření systému GPS, a dopadne to tak že první generace těch dost drahých satelitů je de-facto velmi špatně fungující betaverze, tak mě už nepřekvapuje, že widle a ostatní mrkvo$oftí programy fungujou tak jak fungujou - když to je JENOM software...
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod vovi v 14 kvě 2009 13:38

@Lakva:
No on to byl asi první prakticky pozorovatelnej střet relativity s realitou ;) Předtím, pokud vím, maximálně zjistili, že u Apolla 8 se při obletu Měsíce zpozdily hodiny o pár milisekund, což bylo sice v souladu s teorií, ale zase to na druhou stranu byly "jen" chronometry a vcelku nešlo o nějakou závratnou potřebu přesnosti - Tichej oceán při přistání trefili :D , tak to asi zase nikdo nebral moc vážně.

A vsaď se, že kdyby amíci Widlema bojovali a měli je v letadlech a raketách, tak to bude opravdovej operační systém, na kterej je spoleh. Jen doufám, že označení Win98 ME znamenalo skutečně Millenium Edition a ne Missile Edition, to by to moje tvrzení dostalo poněkud na p...l :lol: :lol:
vovi
Honor 50 (Android 13)
Uživatelský avatar Administrátor
vovi
Administrátor
 
Příspěvky: 7453
Registrován: 16 čer 2008 18:31
Bydliště: Praha 9 - Jahodnice

Re: Rychlý fix GPS - efemeridy

Příspěvekod Lakva v 14 kvě 2009 14:17

Já nevím, mě tady Missily fungovaly velmi dlouho a velmi spolehlivě! Asi stejně, jako teď už vychytaný XP a rozhodně 50x líp, než jehoVisty.
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Další

Zpět na Odkazy a zajímavosti na internetu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků