Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly. |
|
Hmmm... rozdíl není velký... V horším případě, pokud je tam použité zaříznutí a ne zaokrouhlení, tak do 10 m (jinak +-5).
Důležitost taky není velká - myslím, že pro drtivou většinu uživatelů je tento údaj v autonavigaci méně než orientační.
No a pak je tu další problém, a to je kalibrace NV. U nás používáme od dob mocnářství středomořskou nivelaci (tím termínem si nejsem jist, tak mě geografové opravte, PLS) - tedy měření podle střední hladiny středozemního moře. Všechny naše mapy z toho vycházejí. Proto třeba polské mapy, měřené podle severního moře (balt má výšku stejnou) jsou proti našim asi o půl metru mimo...
Ten rozdíl hladin je daný zřejmě mořským prouděním, ale hrají v tom roli u další vlivy.
No a pak je tu ještě další vliv, tentokrát velice markantní: geoid.
Země totiž není kulatá!
Tedy... je (zeměplocha je čistě literární záležitost ), ale není to dokonalá koule - je přes póly trochu sploštělá. Hlavně kvůli rotaci, ale působí i gravitace slunce a měsíce.
Tvarově se blíží mírně plochému rotačnímu elipsoidu, ale úplně přesné to taky není, přesný tvar má název GEO-ID (slova z řečtiny, do češtiny by se to přeložilo asi jako "zemětěleso" nebo "zemětvar" ).
Aby se zjednodušil výpočet, pro potřeby každého satelitního navigačního systému se používá tzv. referenční elipsoid - tedy nějaký matematicky přesně popsaný elipsoid více či méně blízký geoidu. Ale pořád pouze blízký!
Aby v tom byl pořádnej bordel, GPS, GloNaS i jejich nepřímý předchůdce Kospas-SARsat mají 3 různé elipsoidy a jak na tom má být Galileo se raději ani nesnažím zjistit.
NV změřená ... no, spíš vypočtená ... navigací se proto liší od výšky barometrické, uvedené v topomapách. V našich podmínkách se liší dost... Bydlím ve 404 metrech (měřeno s pomocí cyklocomputeru s barometrickým výškoměrem podle nádraží, vzdáleného asi 500 m. A mapám to odpovídá), ale GPS mi ukazuje obvykle hodnotu 448 mnm.
K tomu je ještě potřeba dodat, že u většiny GPS přijímačů jde NV s přesností první dolů - tedy, pokud je výpočet nejednoznačný (v důsledku odrazů a podobně), navigace se snaží raději přesně interpolovat pozici než výšku. Takže hodnota HDOP (rozptyl horizontální přesnosti) se může pohybovat kolem 3 metrů a VDOP (vertikální) je přitom klidně 50 nebo i víc.
Takže asi tolik k přesnosti NV
A když už o tom píšu: S vodorovnou přesností to taky nemusí být žádná sláva - všimli jste si, že na prudších svazích se vždy zobrazuje pozice poněkud z kopce dolů? A u vysokých svislých překážek (skalní stěny, osamělé budovy) bývá pozice dál od překážky...
Geokačeři asi znají - jdu ke skalní stěně, GPS ukazuje že se přibližuju, ale pak se najednou v určité vzdálenosti (závislé na výšce stěny, ale vzorec nevím) pozice na přístroji začne zase vzdalovat.
Je to důsledek zastínění a odrazu signálů od různých satelitů. A co je horší, čím citlivější přístroj, tím větší je šance, že odražený signál zachytí.
Hehe
Měl bych už raději zmlknout, že???
Zpět na Skiny a úpravy DATA.ZIPu
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků