Toto diskuzní fórum je „odborně – technické“ a je zaměřeno k diskuzi o navigačních programech IGO. V tomto diskuzním fóru nenajdete nelegální software či mapy, ani odkazy které by k nim směřovaly.

www.navon.cz - Vše o navigacích NavON

 
Pokud nenajdete odpověď na fóru ani ZDE, položte nejdřív dotaz v příslušném vlákně a neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním. Vkládejte dotazy jen jedenkrát. Duplicitní příspěvky budou smazány.

zobrazování TMC

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod SvoDa v 04 úno 2009 12:36

Lakva, ty události, když jsou načtené, zůstávají i při odpojeném TMC HW v paměti MIO i několik dní (pokud iGO8 nerestartuješ), dle toho zdali se jená o krátkodobé veci (kolony, havárka,..) - ty mizí po pár hodinách a ty dlouhodobější (uzavírky, práce,..) - ty zůstávají několik dní, pokud nedostanou přes TMC impuls k aktualizaci - už jsem tu o tom někde podrobně psal.psal

Pokud však MIO restartuješ, už v seznamu nejsou, ale system.ini si zapíše a přístroj pracuje s tímto
[tmc]
saved_config_available="1"
saved_config_classname="GNS_GPSTMC_SOURCE"
saved_config_portname="COM"
saved_config_port="1"
auto_tuning="1"
saved_last_frequency="951" ; poslední naladěná stanice FM 95,1)
saved_last_tuning_mode="1"

Deuss, zkus dát verzi 8.3.1.53558, jestlio bude změna. TomasII je přesvědčen o tom, že se hová ohledně TMC o hodně lépe než 8.3.2.64873 a taky to zkus s mými úpravami GJ, jestli nějakou změnu pocítíš.
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod nemosince1996 v 04 úno 2009 12:59

Zdravím vás všechny na tomto fóru. Doposud jsem byl neregistrovaný a v podstatě "silent user", stačilo mi jen si číst. :-) .. E-teny (viz podpis) mají TMC zabudované, ale to je samostatná kapitola. Chodí to, ale aby to vůbec slušně chodilo, musí se člověk dost postarat.

Připojuji se k závěrům a poznatkům deusexxe. Přestože máme rozdílné "železo", ale máme stejnou verzi iGO8, u mně skiny Gurjon (upravené tomsoftem), u deusexxe zřejmě originály, tak se Gurjon v posledních verzích k TMC chová divně. Už jsem to zaregistroval při svých pojížďkách pod "diktátem" navigace. Rychlé přezkoušení toho, co psal, a výsledek je, že skiny GJ5.9 a GJ5.11 jsou tupé a dlouhé minuty mi nic nechtěly chytit, kdežto GJ5.10 najel celkem ochotně asi do 20 vteřin, kupodivu silnější signál i svižná detekce TMC. Vše za identických podmínek, místo, stanice v system.ini. "Zdravý rozum" se vzpírá něco takového přijmout, protože bych vřele souhlasil s předchozími příspěvky, že záleží na hardwaru, na verzi iGO8 a se skiny to přece nemůže mít nic společného. Předchozí výsledek je čirá empirie, zatím jsme jen dva, kdo něco takového popsal, takže statisticky je to nevýznamné. Ale pokud by přibyl ještě aspoň jeden uživatel se stejnou zkušeností, pak už by bylo na místě se tím vážně zabývat. :-D Počkám si stejně jako deusexx na další verzi skinu, pokud vývoj bude pokračovat (Gurjon už podezřele dlouho "mlčí"), a hned ji vyzkouším.

Modul TMC je jen obyčejné VKV rádio, které umí ze signálu "vypárat" dopravní informace. Nakonec v E-tenu je to využito pro oba způsoby, v systému jako VKV rádio, v navigaci jako TMC modul. Stačí si tedy někde najít informace o šíření signálu okolo 100MHz a velice rychle se zjistí, že není tak citlivý na podněty, o kterých píše Lakva. To by přicházelo v úvahu na volném prostranství jen skutečně v místě s velice slabým signálem. Jiná situace je v paneláku, kde vzniká stojaté vlnění a pak jakákoliv změna v posunu přijímače, v směrování antény, pohyb osob v místnosti, interference kmitočtů z jiných zdrojů, může mít zásadní vliv na sílu a kvalitu signálu a tedy příjmu TMC.
Samsung Galaxy S2, iGO My Way , Reborn Skin v1.5.5, Sygic, Route66
Samsung B7620, iGO Primo 1.2, skin ZoZo v1.2.12
GoClever 5066FTM (Dejvid6), iGO Primo 1.2, skin ZoZo v1.2.12
nemosince1996
 
Příspěvky: 1
Registrován: 04 úno 2009 11:43

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod deusexx v 04 úno 2009 13:05

Dane testnu,ale kvůli mrakům a slunci za něma,jsem z druhé karty udělal testovací,ale tady tu verzi mám přímo v GPS iGo8 8.3.1.53558.Tak ju asi potrápím. :D
C720,Samsung Galaxy S7 Edge,Lenovo Yoga 10 Full HD
Uživatelský avatar Člen Klubu přátel iGO
deusexx
Člen Klubu přátel iGO
 
Příspěvky: 2126
Registrován: 16 čer 2008 20:23
Bydliště: Přerov

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod Lakva v 04 úno 2009 13:07

2 SvoDa: To vím, četl jsem a pamatuju si to... :-)

Jinak nastavení HW si pamatuje od okamžiku, kdy ho prvně zjistí - můj TMC je napevno v autě a kdykoliv iGO spouštím s dostupným TMC, tak se chytí, i když předtím přijímač třeba i několikrát neměl. Takže to je paráda.
Jak je to s laděním ze zkušenosti nevím - jestli začíná na té poslední stanici i když předtím TMC přijímač vůbec neměl... Nezkoušel jsem to.

Jinak jsem ale s činností TMC v iGO s GJ (průběžně od 5.6, aktuálně 5.11, se kterým jsem jel zatím 3 jízdy bez potíží, TMC nabíhalo standartně rychle.) plně spokojen. Verzi iGO mám 8.3.2.64873 a TMC Navilock NL-322BTR (to je univerzální bluetooth k připojení mezi autorádio a anténu, takže signál má většinou velice dobrej, určitě lepší než moduly co maj anténu někde v kabině).
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod amatér v 04 úno 2009 13:33

Když už je tu tolik o TMC, já se přikláním k názoru, že skin toto ovlivnit může, má domněnka vychází ze zkušenosti s data.zip pro Magellan. Magellan byl pokud se nepletu přidán jako Bonus k v8.3.1.56007, pokud byl data.zip používán s touto verzí nebylo možné naladit příjem TMC, pak jsem zjistil, že TMC nelze naladit ani s data.zip verze 8.3.1.56007. Upravil jsem tedy data.zip magellan tak, aby fungoval i v ostatních verzích 8.3.1.xxxxx, a po přidání jakéhokoli .exe souboru opět nebylo možné TMC přijímat, jak je to dnes při různých dalších úpravách datazipů nevím, už jsem to dál nezkoušel a verze v8.3.1.56007 i magellan jsou sice pořád v záloze ale uloženy k ledu.
Jinak osobně nepociťuji žádné problémy s příjmen TMC
V současné době jsou mé konfigurace:
- iGO8 v 8.3.1.53558 (Aug 27 2008), skin iconX_st3_kisauto_nelkul (data.zip z 53228) na MFD
- iGO8 v 8.3.2.64873 (Nov 13 2008), skin kikker 2_1 - komplet na SD
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod SvoDa v 04 úno 2009 20:49

Jelikož se v GJ skinu pravidelně hrabu a předělávám (lépe řečeno - přizpůsobuji si) každou GJ verzi, můžu dát ruku do ohně na to, že ohledně TMC nejsou mezi GJ 1O a GJ 11 rozdíly :!:
Právě origo GJ 10 byl co se týče TMC vyladěn (i za mé trošky do mlýna) a v GJ11 jsou ty samé soubory s těmi samými řádky, resp. nebyly v tomto provedeny žádné úpravy.
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod amatér v 04 úno 2009 22:43

Při toulkách na netu jsem nalezl zajímavý článek o šíření RDS a TMC:
Systém RDS-TMC
RDS (Radio Data System) je systém určený k přenosu doplňkových informací v sítích VKV FM rádiových vysílačů a TMC (Traffic Message Channel) je jeho specifickou službou, která je určena k poskytování dopravních informací řidiči. Zatímco RDS podporuje většina radiopřijímačů dnešních Windows Mobile komunikátorů, tedy aplikace pro příjem FM vysílání vám ukazuje doplňkové informace o vysílání jako je třeba název stanice či název právě vysílaného programu, tak to neznamená, že váš komunikátor podporuje i službu TMC. Příkladem jsou třeba komunikátory od HTC, jejichž radiopřijímač umí RDS, ale s dopravními informaci TMC si neporadí. Řešením pak může například být RDS-TMC přijímač Navilock NL-322BTR.
Vysílání RDS-TMC v České republice
V České republice šíří v současné době signál RDS-TMC tři rozhlasové stanice, kterými jsou Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Český rozhlas 3 - Vltava a Český rozhlas Regina. Všechny tři stanice ale vysílají z různých zdrojů informací.
Český rozhlas 1 - Radiožurnál
ČRo 1 - Radiožurnál šíří RDS-TMC signál po celé České republice. Dopravní informace jsou zpracovávány společností Global Assistance a technologicky vše zajišťuje firma Telelasist.
Takové dopravní informace může vaše navigace označovat jako CRO_A_GA. (Český ROzhlas A Global Assistance - pravděpodobný význam zkratky).
1.jpg

Český rozhlas 3 - Vltava
ČRo 3 - Vltava vysílá RDS-TMC signál také celorepublikově a dopravní informace jsou zajišťovány projektem JSDI, tj. projektem Jednotného systému dopravních informací pro ČR, který společně realizují Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo vnitra ČR a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Tento projekt je stále v testovacím provozu, ale podle posledních informací by ostrý provoz měl být zahájen snad už začátkem roku 2009.
Tyto dopravní informace může vaše navigace označovat jako JSDI-CRo. (Jednotný Systém Dopravních Informací - Český Rozhlas).
2.jpeg

Český rozhlas - Regina
ČRo Regina je regionální rozhlasová stanice a vysílá pouze v Praze a v nejbližším okolí na frekvenci 92,6 MHz. Vysílané dopravní informace mají pouze pražskou působnost a zajišťuje je Dopravní informační centrum Praha (DIC Praha), které bylo vytvořeno Technickou správou komunikací hlavního města Prahy (TSK) ve spolupráci s Ústavem dopravního inženýrství hlavního města Prahy (ÚDI) a několika soukromými společnostmi. Tyto dopravní informace vysílané na vlnách ČRo Regina by měli být také zahrnuty ve vysílání ČRo 3, protože DIC Praha se rovněž podílí na projektu JSDI.
Takové dopravní informace může vaše navigace označovat jako TIC PRG. (Traffic Information Centre of PRaGue = Dopravní informační centrum Praha).
3.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar Moderátor
amatér
Moderátor
 
Příspěvky: 11177
Registrován: 02 črc 2008 08:54
Bydliště: Oleško (původně Wolešek)

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod SvoDa v 05 úno 2009 06:42

Dával jsem sem na to odkazy viewtopic.php?f=10&t=15&start=194 , ale je dobře, že jsi to sem pracně nakopčil, bo ty odkazy nemusí platit věčně, ale toto fórum věčné je :D
Obrázek Nejprve hledejte odpověď zde, teprve pak položte dotaz v příslušném vlákně. Neptejte se hned někoho v soukromé zprávě, pomůžete tím i ostatním.
Uživatelský avatar Moderátor
SvoDa
Moderátor
 
Příspěvky: 11684
Registrován: 17 čer 2008 07:09
Bydliště: Olmik u Brna

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod Ivo K v 05 úno 2009 09:52

Já si myslím, že pro správné fungování TMC má vlastní kvalita příjmu velký vliv a je přímou příčinou funkčnosti nebo nefunkčnosti TMC.

Testoval jsem před časem doma za oknen a i v garáži TMC.
Sledoval jsem počet událostí a také jsem si vybal pro svoje testy jednu dlouhodobou událost, o které jsem dobře věděl.
Přepínal jsem mezi různými skiny v iGO8 a také MioMapem.
Výsledky byly "od zdi ke zdi". Jednou naskočlo vše hned jindy to trvalo dlouho atd. atd. Nenašel jsem žádnou souvislost se skinem.

Ještě bych doplnil jedno. Když máte výborný příjem rádia v autě, informace RDS na displeji fungují naprosto spolehlivě, ještě neznamená, že informace TMC jsou tak kvalitní, že je modul TMC může spolehlivě a kvalitně rozkódovat. Také se tyto informace vysílají postupně a stačí chvilkové drobné zarušení signálu, a TMC modul poškozenou informaci jednoduše nerozkóduje. Přijímač TMC jistě není "obyčejný VKV" přijímač.
Naposledy upravil Ivo K dne 05 úno 2009 12:42, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar Člen Klubu přátel iGO
Ivo K
Člen Klubu přátel iGO
 
Příspěvky: 5667
Registrován: 26 čer 2008 12:01
Bydliště: Brno u Olomóce - Městská část: Spojené státy Maloměřické(Majlont)

Re: zobrazování TMC

Příspěvekod Lakva v 05 úno 2009 11:04

Naprosto souhlasím!
Už nevím kde, ale někde jsem četl, že i když byl TMC kanál plánován v RDS od začátku, stejně je datově "hustší" než většina ostatních informací. Takže třeba info o stanici nebo skladbě se získá skoro pokaždé, v podstatě stačí jen o málo lepší signál, než je hranice pro stereo dekódování. Data jsou nějak opakovaná, zarušení se řeší redundancí. Ostatní kanály jsou na tom ale různě, většinou hůř, a zrovna TMC nemá redundanci v podstatě žádnou - buď se data příslušné události zachytí kompletně a bez chyb, nebo se je nepodaří dekódovat a musí se čekat, až ta stejné událost pojede znovu.
Ostatně, bezpečnost celého RDS je taky dost diskutabilní a nebylo by vůbec těžké začít vysílat svůj vlastní RDS signál. Kdyby měl třeba majitel restaurace k dispozici vysílač s nějakým rozumným výkonem, bude schopen celkem snadno simulovat existenci objížděk, kterými donutí řidiče aby projeli kolem jeho podniku, vytvořili tam dopravní zácpu a během čekání se prostě šli nadlábnout... hypoteticky...
Realita by samozřejmě byla jiná - přišli by na něj z radiokomunikací protože by rušil běžný poslech, ne všichni mají navigaci, ne všechny mají TMC a ne každý by se rozhodl události vyhnout. Ale při nulovém zabezpečení ta možnost existuje. ;-)
Uživatelský avatar
Lakva
 
Příspěvky: 867
Registrován: 19 srp 2008 22:38
Bydliště: zemřel v únoru 2013

PředchozíDalší

Zpět na Dopravní zpravodajství RDS-TMC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron